Qualcomm

Qualcomm Snapdragon X65 – Amerykanie przyspieszają swój modem 5G

Qualcomm oficjalnie zaprezentował modem Snapdragon X65 – nową wersję układu, która ma zapewnić jeszcze większe prędkości podczas korzystania z technologii 5G. Amerykański producent gwarantuje sporo ulepszeń względem poprzedniej generacji modemu, jednak zanim będziemy mogli z niego skorzystać, minie jeszcze sporo czasu.

Qualcomm Snapdragon X65 to nowy modem 5G od amerykańskiego producenta. Firma chwali się, iż znacząco poprawiła transfer danych oraz prędkość ich pobierania. W tym przypadku faktycznie wzrosła ona z 5 Gb/s, do aż 10 Gb/s. To spory skok. Oprócz tego, Snapdragon X65 może, między innymi, pochwalić się większą kompatybilnością z istniejącymi standardami oraz szybkimi aktualizacjami oprogramowania usprawniającymi całą konstrukcję.

Qualcomm Snapdragon X65 – co potrafi?

Qualcomm Snapdragon X65 jest w pełni zgodny ze specyfikacją 3GPP Rel-16, zapewniając nowe rozszerzenia technologii 5G. Korzystając z autorskiej architektury, Qualcomm zapewnia, iż będzie w stanie na bieżąco aktualizować swój modem, zapewniając mu dłuższe życie.

Gdzie trafi ten modem? Między innymi do urządzeń mobilnych, komputerów, urządzeń IoT oraz do prywatnych sieci 5G.

Całość została wykonana w 4-nanometrowym procesie technologicznym i jest w stanie działać zarówno w mmWave, jak i w zakresach do 6 GHz, co czyni modem Snapdragon X65 bardzo uniwersalnym modułem. Qualcomm pochwalił się także zastosowaniem technologii PowerSave 2.0, która ma na bieżąco dbać o jak najmniejsze zużycie energii podczas połączenia.

Na pokładzie nie zabrakło AI. Snapdragon X65 będzie korzystał z niej do optymalizacji jakości połączenia z siecią.

Snapdragon X65 trafi do pierwszych sprzętów zapewne dopiero pod koniec 2021 roku.