Razer i Clearbot opracowały robota, który posprząta oceany

Razer i Clearbot opracowały robota, który posprząta oceany

Firma Razer, znana przede wszystkim jako producent akcesoriów dla graczy, w swoim planie rozwoju zapisała bardzo ambitne cele dotyczące ochrony środowiska. Jeden z nich, przy udziale startupu Clearbot, właśnie udało się zrealizować.

Z okazji obchodzonego corocznie Światowego Dnia Oceanu, firma Razer poinformowała o nawiązaniu współpracy ze startupem Clearbot, celem opracowania robota zdolnego do sprzątania morskich wód, wykorzystując Sztuczną Inteligencję i uczenie maszynowe.

Problem, z którym obydwa przedsiębiorstwa usiłują walczyć jest bardzo istotny. By wyobrazić sobie jego skalę, warto przytoczyć tylko jedną liczbę. Corocznie, do oceanicznych wód, trafia 11 milionów ton tworzyw sztucznych. Ta zatrważająca statystka mówi wprost, jak wielkie ryzyko dla oceanicznych ekosystemów zaistniało w ostatnich latach.

AI, uczenie maszynowe i robotyka pomogą w sprzątaniu oceanicznych wód

Dzięki wsparciu inżynierów i projektantów Razera, pracownikom Clearbot udało się opracować projekt i automatyzację robota, którego celem będzie dbałość o czystość oceanów. Powstała maszyna wykorzystuje AI i uczenie maszynowe, dzięki czemu jest w stanie zebrać nawet do 250 kilogramów plastiku w jednym cyklu, ładując się do ponownej pracy z wykorzystaniem energii słonecznej.

Tak efekty współpracy komentują przedstawiciele Clearbot:

Zorientowane na działanie podejście zespołu Razera do rozwiązywania problemów związanych z odpadami morskimi było dla nas niezwykle pouczające. Jesteśmy wdzięczni wszystkim członkom ekipy, którzy dobrowolnie poświęcili swój czas na ten projekt. Dzięki nowemu modelowi robota jesteśmy pewni, że uda nam się poszerzyć zasięg działania na całym świecie w celu ochrony wód morskich, począwszy od partnerów, do których należą operatorzy portów morskich w Azji, po organizacje pozarządowe, które już wyraziły swoje zainteresowanie. Razem z Razerem czekamy na pozytywne zmiany dla świata.

Sidhant Gupta, dyrektor generalny Clearbot

O innych, ekologicznych inicjatywach marki Razer można przeczytać tutaj.