Technologia 3d a amputacja (źródło: Youtube)
Technologia 3d a amputacja (źródło: Youtube)

Jak druk 3D pomaga osobom po amputacjach?

Produkcja przyrostowa, częściej znana jako druk 3D, to nie tylko gadżety czy różnego rodzaju bryły – to technologia, która potrafi pomagać ludziom w bardzo trudnych sytuacjach. Na Ukrainie, gdzie w wyniku wojny wiele osób straciło kończyny, pokazała swoje dobroczynne oblicze.

Pomoc prosto z Kanady

Kanadyjska organizacja charytatywna o nazwie Victoria Hand Project (VHP) postanowiła użyć druku 3D, aby pomóc osobom po amputacjach na Ukrainie. Współpracując z firmami BASF Forward AM i UltiMaker, stworzyli tanie i dostosowane do potrzeb pacjentów protezy rąk. To pomaga osobom, które straciły kończynę, odzyskać niezależność.

Projekt okazał się tak skuteczny, że VHP rozpoczął zbiórkę pieniędzy na dalsze działania, mającą na celu umożliwienie kontynuacji produkcji protez dla wszystkich potrzebujących. Kampania nosi nazwę „Ręce dla Ukrainy„.

Protezy 3D (źródło: victoriahandproject.com)
Protezy 3D (źródło: victoriahandproject.com)

Proste rozwiązania, wielkie zmiany

W projekcie kluczowe okazało się użycie specjalnego materiału do drukarek 3D – Ultrafuse PLA PRO1 firmy BASF Forward AM. Ten materiał umożliwia produkcję precyzyjnych i szczegółowych komponentów, co nie tylko poprawiło estetykę protez, ale także przyczyniło się do ich funkcjonalności. Do tego dochodzi niezawodność drukarek 3D firmy UltiMaker. Te dwa elementy połączone razem dają wysokiej jakości produkt, który pomaga użytkownikom w codziennym życiu.

W styczniu 2023 roku VHP rozpoczęło prace na Ukrainie. Dzięki zebranym funduszom, udało się przeszkolić tamtejszych ludzi, zainstalować niezbędny sprzęt i dostarczyć protezy dla pięciu osób. Aktualnie organizacja chce nadal rozwijać współpracę w tym kraju, szkoląc lokalnych protetyków i specjalistów od druku 3D. Planują też wyposażyć dwie placówki we Lwowie i Winnicy w drukarki 3D i narzędzia do skanowania, a także materiały do tworzenia protez.

Założona proteza na amputowaną rękę (źródło: victoriahandproject.com)
Założona proteza zastępuje amputowaną rękę (źródło: victoriahandproject.com)

Przyszłość protetyki

Jak podkreśla Nadav Goshen, dyrektor generalny UltiMaker, dzięki zastosowaniu powyżej opisanej technologii, możliwe będzie dostarczanie ich produktów w miejsca, gdzie są one najbardziej potrzebne, co w konsekwencji pozwoli coraz większej liczbie osób po amputacjach na prowadzenie normalnego życia.