Recenzja Nous Smart Lamp S2 - test taniej inteligentnej lampki biurkowej
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Recenzja Nous Smart Lamp S2 – test taniej inteligentnej lampki biurkowej

Szukając inteligentnych urządzeń do swojego domu czy mieszkania, jednym z najprostszych elementów jest sterowane oświetleniem za pomocą smartfona. Możemy w tym celu kupić jedną z wielu dostępnych na rynku żarówek lub całych lamp z wbudowanymi funkcjami smart. W tej recenzji przyjrzę się tej drugiej opcji, a konkretniej modelowi Nous Smart Lamp S2.

WIDEORECENZJA NOUS SMART LAMP S2

OBUDOWA I ŻARÓWKA

Nous Smart Lamp S2 to, moim zdaniem, elegancka lampka o bardzo neutralnym wyglądzie obudowy. W całości jest bowiem wykonana z białego, matowego tworzywa sztucznego, a jedynymi elementami w innych kolorach są szare, dotykowe klawisze, logo producenta oraz dioda na tyle podstawy lampki.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Budowa lampki jest dość prosta. Mamy bowiem podstawę z trzema klawiszami dotykowymi od przodu oraz złączem do ładowania i diodą informacyjną na tyle. Jest także sztywna nóżka nadająca stabilności oraz elastyczne ramię, które z niej wychodzi. Dzięki temu możemy swobodnie dostosowywać kąt świecenia lampki w dosłownie każdą stronę w 360 stopniach.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Całość jest zakończona żarówką z osłonką. Są one zintegrowane ze sobą i nie ma możliwości wykręcenia żarówki w celu wymiany na inną. Szkoda – cokolwiek złego by się z nią działo, nie pozostaje nam nic innego, niż odesłanie całej lampki do producenta lub zakup nowego egzemplarza.

Warto więc wiedzieć, że jest ona mocy 6W (chociaż występują też wersie 4,5W) co przekłada się na 350 lumenów, a jej żywotność jest szacowana na 30 tysięcy godzin.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Ważną informacją jest to, że ta żarówka daje nam możliwość dostosowywania jasności świecenia. Jest także regulacja temperatury barwowej z zakresu od 2700 do 6000 Kelvinów. Jest to więc bardzo uniwersalna lampka, w której strumień światła może być raz ciepły, raz bardziej naturalny, a raz całkowicie zimny.

Teoretycznie Nous Smart Lamp S2 jest określana przez producenta jako inteligentna lampka biurkowa. Nie widzę jednak jakichkolwiek przeciwskazań, żeby używać jej w każdym innym miejscu poza biurkiem. Osobiście korzystam z niej przy łóżku jako lampka nocna.

DZIAŁANIE I OBSŁUGA

Nous Smart Lamp S2 może być sterowany na dwa sposoby: za pomocą dotykowych klawiszy na obudowie lub przy użyciu smartfona. Omawiając na początku klawisze, do dyspozycji mamy:

  • włącznik po środku, który jednocześnie służy do sterowania jasnością przy dłuższym przytrzymaniu,
  • klawisz M po lewej stronie służy do sterowania temperaturą barwową – klikając w niego przełącza się między jednym z kilku trybów,
  • ostatni najbardziej po prawo to timer, żeby go uruchomić trzeba przytrzymać ten klawisz.
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Stanowczo więcej opcji dostajemy po połączeniu się z aplikacją. Producent poleca aplikacje Nous Smart Home do sterowania lampką, jednak z doświadczenia wiem, że lepiej działa program Smart Life obsługująca stanowczo więcej urządzeń. Daje to też możliwość tworzenia inteligentnych scenariuszy korzystając z więcej liczby urządzeń niż tylko tych, które ma w swoim portfolio Nous.

W aplikacji przy pierwszym uruchomieniu musimy się zalogować i dodać urządzenie. Aby to zrobić należy przytrzymać przez kilka sekund jednocześnie klawisz „M” oraz włącznik. Potwierdzeniem włączenia WiFi będzie mruganie diody na tyle podstawy.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Po dodaniu lampki w aplikacji od razu można nią sterować. Oczywiście Nous Smart Lamp S2 musi być cały czas połączona do routera, żeby miała łączność z siecią, ale my już nie musimy. Możemy być w każdym innym miejscu na ziemi, korzystać z WiFi lub transmisji, a włączenie lampki i tak zadziała. Połączenie ma miejsce za pośrednictwem zewnętrznego serwera.

Za pomocą aplikacji możemy dostosować jasność świecenia i temperaturę barwową, podobnie jak za pomocą klawiszy. Jednak w aplikacji można regulować to stanowczo dokładniej. Dostępna jest bowiem podziałka procentowa i z dokładnością do jednego procenta możemy dobrać wartości jasności oraz temperatury światła.

Opóźnienie między wykonaniem konkretnej akcji w aplikacji a wywołaniem zmiany w lampce wynosi zazwyczaj niecałą sekundę. Nie przeszkadza to więc w codziennym użytkowaniu, sterowanie jest stosunkowo płynne. Lampka nie ma też problemów z rozłączaniem się z WiFi, a jej zasięg jest całkowicie wystarczający.

W moim mieszkaniu w każdym miejscu łączyła się bez problemów, wszystko jednak będzie zależało od powierzchni mieszkania oraz używanego routera.

Poza zwykłym sterowaniem światłem jest też harmonogram, a także możliwość skorzystania ze scenariuszy włączania lampki. Można więc ustawić, żeby codziennie o danej porze lampka automatycznie się zapalała lub po uruchomieniu innego urządzenia, czy nawet wykrycia ruchu. Wszystko zależy od tego, jakie inne sprzęty będziemy mieli podpięte w aplikacji.

Warto jeszcze dodać, że lampkę możemy obsługiwać z aplikacji Google Home, jest także wsparcie dla Alexy. Po dodaniu usługi Smart Life i zalogowaniu się do wcześniej stworzonego konta lampka od razu się pojawi. Można więc sterować lampką zarówno z dedykowanych aplikacji, jak i przez Google Home czy Alexę. Nic nie stoi więc także na przeszkodzie, żeby uruchamiać Nous Smart Lamp S2 za pomocą komend głosowych.

Osobiście nie sprawdzałem jak Nous Smart Lamp S2 radzi sobie z Alexą. Z Google Home za to jak najbardziej. Lampka bez problemów reaguje na wszystkie komendy, opóźnienie jest bardzo porównywalne do tego, co dzieje się w przypadku korzystania z dedykowanej aplikacji.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Jedynie co, to w Google Home mamy trochę mniej opcji – co prawda jasność dalej ustalamy procentowo, ale już ustalając temperaturę barwową możemy skorzystać tylko z jednego z sześciu predefiniowanych trybów.

PODSUMOWANIE

Z Nous Smart Lamp S2 korzystam od ponad siedmiu miesięcy. Przyznam szczerze, że polubiłem się z nią, cały czas używanie jej nie generuje żadnych problemów. Jest to solidny sprzęt sprawdzający się w codziennym użytkowaniu bardzo dobrze. Zarówno sterowanie klawiszami, jak i z aplikacji przebiega bez problemów, przez co uważam, że jest to lampka jak najbardziej warta naszej uwagi.

Szczególnie, że jej cena oscyluje aktualnie w okolicy 130 złotych. Myślę, że to bardzo uczciwa cena za lampkę o takich możliwościach, tak dobrej jakości wykonania i sporymi zakresami poziomów jasności świecenia oraz dużą regulacją temperatury barwowej.

Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski
Nous Smart Lamp S2 / fot. Kacper Żarski

Nous Smart Lamp S2 to, w moim odczuciu, lampka bardzo uniwersalna, sprawdzająca się zarówno na biurku, jak i lampce nocnej. Dodatkowe opcje, w tym timer czy harmonogramy, tylko ułatwiają jej obsługę i sprawiają, że po odpowiedniej konfiguracji może stać się ona całkowicie bezobsługowa.

A co Wy myślicie o tej lampce? Sprawdziłaby się w Waszych domach? Jestem ciekaw Waszych opinii! 🙂

Recenzja Nous Smart Lamp S2 - test taniej inteligentnej lampki biurkowej
Recenzja Nous Smart Lamp S2 – test taniej inteligentnej lampki biurkowej
Wnioski
Nous Smart Lamp S2 to bardzo dobra inteligentna lampka o szerokich zastosowaniach. Sprawdzi się bardzo dobrze zarówno w roli lampki nocnej, jak i biurkowej. Na pochwałę zasługuje spora funkcjonalność i wsparcie dla wielu inteligentnych systemów. Szkoda tylko, że nie możemy samodzielnie wymieniać w niej żarówki.
Zalety
Solidna, elegancka obudowa
Dobrze działający moduł WiFi
Wsparcie dla Google Home oraz Amazon Alexa
Spore zakresy poziomów jasności oraz temperatury barwowej
Stosunkowo niska cena
Wady
Brak możliwości wymiany żarówki
Brak kolorów - sterujemy tylko odcieniami bieli
9
Ocena