Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology pracują nad autonomiczną łodzią, która ułatwi podróż po kanałach Amsterdamu. Macie ochotę na taki rejs?
Autonomiczne pojazdy na ziemi, w powietrzu i na wodzie
Kiedy mowa o pojazdach autonomicznych, pierwszym skojarzeniem są samochody, co, skądinąd, wcale nie dziwi. Możliwość ich wykorzystania na drogach publicznych, już od wielu lat, jest gorącym tematem nie tylko w mediach poświęconych motoryzacji. Swoje technologie jazdy autonomicznej opracowują, między innymi, Tesla i Uber.
Podobnie w przypadku bezzałogowych statków powietrznych. Drony, które bez pomocy użytkownika trafią do miejsca docelowego, to nie tak odległa przyszłość, jak na pozór mogłoby się wydawać. Skoro więc, ziemię i powietrze, opanują pojazdy autonomiczne, dlaczego nie wodę?
Amsterdam jako pierwszy
Miastem, które planuje wykorzystać autonomiczne łodzie, do podróży kanałami, jest Amsterdam. To właśnie z myślą o wykorzystaniu w tym uroczym, niderlandzkim mieście, inżynierowie z MIT opracowują łódź Roboat II.
Ta niepozorna krypa, będzie mogła zabrać na pokład od czterech do sześciu pasażerów. Do przemieszczania się wodami kanałów, wykorzystywać będzie najnowsze systemy pozycjonowania, takie jak GPS, LiDar i czujniki inercyjne.
Co ciekawe, łodzie Roboat II będą mogły płynąć w szyku, z jedną z nich jako pilotem. Dzięki temu, więcej osób będzie mogło płynąć jednocześnie w tym samym kierunku.
Bezpieczny transport na trudne czasy
Łodzie Roboat II mogą być wykorzystane jako bezpieczny środek transportu zbiorowego w czasach pandemii. W momencie, gdy jedną łodzią podróżuje na raz dwie osoby, istnieje możliwość zachowania dystansu społecznego, niezbędnego w zapobieganiu dalszej transmisji choroby.
Choć prace nad tym nowatorskim środkiem transportu trwają już od pięciu lat, nie widać końca. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie będzie trzeba długo czekać.