Dron
fot. Pixabay

Vodafone i Ericsson zadbają o to, by autonomiczne drony były bezpieczne

Vodafone i Ericsson połączyły siły i wspólnie zadbają o bezpieczeństwo autonomicznych dronów i przyszłości z nimi związanej. A wszystko to dzięki wykorzystaniu 5G i sztucznej inteligencji.

Kanały powietrzne dla dronów

Wraz z rozwojem autonomicznych dronów (jak i usług z nich korzystających) musimy zadbać o bardzo ważne kwestie związane z bezpieczeństwem tego typu rozwiązań. Nikt bowiem nie chciałby, aby dron z jego zamówieniem z Biedronki zderzył się z medycznym dronem dostarczającym leki dla osoby ich potrzebującej, prawda?

Vodafone i Ericsson wykorzystały ideę korytarzy powietrznych dostępnych dla samolotów i zaaplikowały ją, na mniejszą skalę, dla dronów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których każda jednostka latałaby w losowy sposób po niebie, ponieważ jej sztuczna inteligencja zadecydowała, że dana droga będzie najbardziej efektywną.

Wielka Brytania
fot. Unsplash.com

Ważne jest, aby cała sieć autonomicznych dronów była w stanie zarządzać sobą sama, bez potrzeby zatrudniania „kontrolerów lotów” dbających o to, aby drony nie zderzały się i w korytarzach powietrznych.

5G pozwala na rozwój wielu nowych technologii

Na pomoc przychodzi tutaj 5G – dzięki możliwościom oferowanym przez tą technologię można sprawić, że drony komunikować będą się również między sobą, co nie tylko rozwiązuje problem koordynacji lotów, ale i także utraty zasięgu z bazą centralną. Nawet jeśli dany dron straci połączenie, nadal będzie mógł się on odnaleźć, właśnie dzięki obecności innych jednostek w pobliżu.

Technologie oferowane przez 5G pozwolą również na zbieranie wielu innych zanonimizowanych danych, dzięki którym unikniemy sytuacji w których, dla przykładu, dron wylądowałby na czyjejś głowie. Kolejnym zabezpieczeniem wykorzystanym przez obydwie firmy jest również identyfikacja jednostek za pomocą danych dostępnych z karty SIM.

Jak mówi to CTO grupy Vodafone, Johan Wibergh, „rozwój sieci 5G i AI pozwoli na powstanie wielu technologii, które do tej pory nie byłyby możliwe do zrealizowania. Autonomiczne drony dostarczające jedzenie, zakupy czy leki to tylko jeden z przykładów tego, co czeka nas w przyszłości.”

Z okazji rozpoczęcia współpracy wypuszczony został również film prezentujący wspólne cele i przykładowe rozwiązania istniejących już problemów.