RoboGrammar sposobem na szybkie i łatwe tworzenie specjalistycznych robotów
fot. MIT

RoboGrammar sposobem na szybkie i łatwe tworzenie specjalistycznych robotów

Dzięki systemowi RoboGrammar, zaprezentowanemu przez naukowców z MIT, tworzenie robotów przystosowanych do konkretnych warunków stanie się łatwiejsze i szybsze.

Roboty przygotowane pod konkretne warunki

Pomimo wielu lat rozwoju dziedziny robotyki, rzadko kiedy zobaczyć możemy wytwory, które nie przypominają albo człowieka, albo zwierzęcia, albo pojazdu. Rozwiązania te są dla nas znane, przez co, bardzo często, nawet naukowcy spędzający całe lata swojego życia na ich projektowaniu, nie są w stanie wymyślić niczego przełomowego.

Z pomocą (nie pierwszy raz) przychodzą nam komputery wraz ze swoimi praktycznie nieograniczonymi pokładami kreatywności pochodzącymi z nauczania maszynowego. Projekt o nazwie RoboGramma,r przygotowany przez naukowców z MIT, z Allanem Zhao na czele, ma pomóc właśnie w tym zadaniu.

Po podaniu przez użytkownika informacji o terenie, z którym mamy do czynienia, a także o tym, jakie elementy posiadamy, algorytm przeprowadza obliczenia i symulacje, mające na celu uzyskania jak najbardziej efektywnej konstrukcji. Przewagą nad człowiekiem jest tutaj zdecydowanie świeże spojrzenie na problem – człowiek wraz ze swoją intuicją może i byłby w stanie znaleźć sensowne rozwiązanie, lecz na pewno nie byłby w stanie tak łatwo „zerwać” ze znanymi dla siebie schematami.

RoboGrammar sposobem na szybkie i łatwe tworzenie specjalistycznych robotów
fot. MIT

Algorytm, w trakcie obliczeń, próbuje bowiem wiele różnych dostępnych kształtów i połączeń części po to, aby w przeprowadzonej symulacji wykryć, który zestaw będzie najlepszym rozwiązaniem w danym terenie.

RoboGrammar znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach

Wraz z ciągłym rozwojem tego projektu, a także jego dalszą popularyzacją bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić, jak w wielu branżach przydać mogą się projekty stworzone przez ten algorytm. W przyszłości do sprzedaży trafić mogą całe zestawy, znanych dla RoboGrammar, części składowych robotów, które to wykorzystywane będą mogły być podczas klęsk żywiołowych do ratowania ludzi, czy też transportu np. leków, nawet w trudnym dla zwykłych robotów terenie.

Oprócz samego opisu swojego projektu na stronie MIT News, naukowcy przygotowali oraz opublikowali krótki film pokazujący nie tylko przykładowe kreacje w działaniu, ale także podstawowe informacje o RoboGrammar. Dla zainteresowanych, naukowcy umieścili kod źródłowy swojego projektu na platformie GitHub.