robot
fot. Texas A&M

Inżynierowie stworzyli robota na kółkach, który może się transformować

Grupa badaczy stworzyła nową konstrukcję robota, którego głównym napędem są kółka. Tym, co jednak wyróżnia tego robota od innych jest fakt, iż jest on w stanie szybko „stanąć na nogi”. Wszystko to poprzez zastosowanie kilku rozwiązań pozwalających maszynie transformować się w mgnieniu oka.

Jednym z najbardziej wydajnych sposobów poruszania się robotów po płaskim środowisku są klasyczne koła. Nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób na ruch, głównie dlatego, że koła trudno pokonują mniejsze lub większe przeszkody. Naukowcy z Texas A&M University połączyli siły z DARPA i stworzyli robota do zastosowań wojskowych, który może szybko zamienić koła na swoiste „nogi”. W ten sposób konstrukcja jest w stanie na bieżąco dostosować się do terenu, po którym się porusza.

Ewoluujący robot

Opisywany robot jest częścią programu DARPA Offensive Swarm-Enabled Tactics. Koncepcja robota wchodzi w skład trzeciego eksperymentu terenowego projektu OFFSET. Uczelnia, która zajmuje się jego rozwojem, otrzymała nowy kontrakt od DARPA, co oznacza większe finansowanie oraz finalnie możliwość stworzenia pojazdu działającego w rzeczywistych warunkach bojowych.

Program DARPA powiązany z tego typu robotami koncentruje się na pojazdach naziemnych bez załogi o zwinnych i wszechstronnych możliwościach w zakresie operacji wojskowych. Naukowcy opracowują więc narzędzie, które będzie w stanie nie tylko jeździć po ziemi, ale również po niej chodzić.

robot
fot. Texas A&M

Pierwszy prototyp w 2021 roku

Pierwsza platforma sprzętowa zostanie zaprezentowana przez naukowców na targach OFFSET FX5, które odbędą się w 2021 roku. To właśnie tam będziemy mogli także zobaczyć, jak opisywany robot radzi sobie w rzeczywistych warunkach.

Naukowcy zakładają, że ich sprzęt będzie wykorzystywany nie tylko w wojsku, ale również w przemyśle kosmicznym czy lotnictwie.

To wszystko wygląda arcyciekawie!