Walka z epidemią: roboty sterylizujące już pracują w Polsce

Walka z epidemią: roboty sterylizujące już pracują w Polsce

Jednym z popularniejszych obrazków jakie trafiły do mediów z chińskich szpitali, które jako pierwsze podjęły walkę z COVID-19, były inteligentne roboty sterylizujące przemierzające kolejne pomieszczenia, dezynfekując je i neutralizując ewentualną obecność wirusa. Pierwszy z takich robotów właśnie rozpoczął pracę w Polsce.

UVD na Banacha

Przedstawiciele Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowali o fakcie pozyskania pierwszego w Polsce robota UVD. Ta specjalistyczna maszyna, tak szybko jak to możliwe, zostanie skierowana do pracy w szpitalu przy ul. Banacha 1a – jednej z placówek wyznaczonych do przyjmowania pacjentów z COVID-19.

robot uvd
fot. WUM

Bezlitosny dla wirusów

Niszczycielskie dla patogenów działanie robota polega na naświetlaniu ich przy pomocy promieniowania UV, działającego destrukcyjnie na strukturę DNA. Jako, że ich praca jest w pełni zautomatyzowana, korzystanie z nich oznacza brak ekspozycji personelu medycznego na ewentualną infekcję. Skuteczność robotów UVD w walce z wirusami z grupy korona oceniono na 99,99%.

O takiej pomocy marzyli pracownicy szpitala

Jak podkreśla Robert Krawczyk, dyrektor UCK WUM, możliwość korzystania z takiego rozwiązania jest dla pracowników szpitala rozwiązaniem wręcz wymarzonym. Dzięki niemu dezynfekcja korytarzy, sal chorych i bloków operacyjnych odbywa się bez udziału ludzi, a zatem bez ryzyka infekcji.

robot uvd
fot. WUM

Chińczycy dali przykład

Warszawski szpital będzie, na tę chwilę, jedyną placówką w Polsce wykorzystującą tego robota. Ze względu na ograniczenia budżetowe ich popularyzacja może być utrudniona. W Chinach, gdzie po raz pierwszy zostały wykorzystane do eliminowania SARS-CoV-2, funkcjonuje ich już przeszło 2000. Pojawiły się również w największych szpitalach Włoch i Wielkiej Brytanii, do których trafiają osoby z COVID-19.

Internet rzeczy szansą dla medycyny

Jak pokazuje przykład robota UVD, urządzenia internetu rzeczy mogą w przyszłości znacząco pomóc poprawić warunki pracy personelu medycznego, wykonując czynności, które dla człowieka są zbyt niebezpieczne. Nie są im straszne bakterie, wirusy czy promieniowanie. Mogą pracować długimi godzinami bez przerwy na odpoczynek, pozwalając personelowi skupić się na tym, co najważniejsze – ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego apeluje do wszystkich, którzy mogliby pomóc w sfinansowaniu kolejnych robotów tego typu dla Centralnego Szpitala Klinicznego i Dziecięcego Szpitala Klinicznego. W obecnej sytuacji są wręcz niezbędne.