robotyzacja
fot. Unsplash.com

Robotyzacja przemysłu postępuje

Robotyzacja to rzecz, która cieszy wiele osób, a równie dużą grupę użytkowników zaczyna przerażać. Okazuje się, że już w najbliższych latach ta gałąź technologii może przyczynić się do odegrania kluczowej roli, między innymi w przemyśle.

Systemy związane z robotyzacją wpływają praktycznie na każdą branże – od pracowników kreatywnych aż po inżynierów i pracowników przemysłowych. Ankieta przeprowadzona przez TechRepublic Premium wraz z serwisem ZDNET pokazuje, w jaki sposób gwałtowny rozwój robotyki wpływa na określone branże. Wśród nich znalazły się takie gałęzie, jak między innymi opieka zdrowotna czy logistyka.

Robotyzacja dotknie różne branże

Według większości respondentów, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na ankietę – roboty oraz sama robotyzacja nie wpływają bardzo na stanowiska pracy. W ciągu najbliższych dwóch i trzech dekad sytuacja ulegnie jednak znaczącej zmianie. Około jedna czwarta respondentów wyraża zaniepokojenie tego typu sytuacją.

Odpowiadający typują, iż robotyzacja wpłynie na takie branże, jak między innymi produkcja, logistyka i dostawa, opieka zdrowotna, rolnictwo, transport, górnictwo, telekomunikacja czy chociażby bezpieczeństwo wojskowe i publiczne.

Osoby, które zdecydowały się odpowiedzieć na ankietę były podzielone w kwestii wdrażania systemów związanych z robotyzacją oraz ich wsparcia. Okazuje się, że ponad połowa respondentów twierdzi, iż robotyzacja może zająć więcej czasu niż zbudowanie zespołu złożonego z ludzkich pracowników.

robotyzacja
fot. Unsplash.com

Współpraca z robotem to przyszłość

Ciekawe pytanie to to, które związane jest z chęcią współpracy z robotem oraz bezpieczeństwem tego typu działania. Niemalże dwie trzecie osób, które odpowiedziały na ankietę są lekko zmartwione tym, jak dokładnie będzie wyglądała współpraca na linii człowiek-robot w wielu firmach. Liczba użytkowników bardzo zaniepokojonych sytuacją jest jednak mniejsza niż można było się spodziewać.

Wdrażanie systemów powiązanych z robotyką oraz automatyzacją nie jest niczym nowym. Pierwsza myśl związana z tym procederem dotyczy dwóch gigantów technologicznych: Tesli i Amazona. Pierwsza z firm korzysta z zautomatyzowanej fabryki do produkcji samochodów, a druga stosuje rozwiązania w magazynach, które mają przyspieszyć pracę i wysyłkę przedmiotów.