rozszerzona rzeczywistość
fot. GadgetCrunch

Rozszerzona rzeczywistość od Apple może działać inaczej niż u konkurencji

Już w październiku 2020 roku Apple ma zaprezentować swój nowy sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości. Najnowszy patent firmy zdradza kilka jego funkcji.

Według wybranych źródeł, Apple ma zorganizować specjalną konferencję pod koniec października 2020 roku. Na wydarzeniu amerykańska firma miałaby zaprezentować swój pomysł na rozszerzoną rzeczywistość – cały projekt został oznaczony jako Apple Glass i jest jedną z najbardziej wyczekiwanych rzeczy na rynku.

Do sieci przedostał się patent powiązany z funkcjami, jakie zapewne będzie oferowało wspomniane akcesorium. Konkretniej chodzi tutaj o swobodne manipulowanie wirtualnymi przedmiotami znajdującymi się na ekranie.

Rozszerzona rzeczywistość w nowym wydaniu

Ilustracja ze zgłoszenia patentowego pokazuje, jak dokładnie miałaby odbywać się manipulacja obiektami generowanymi w rozszerzonej rzeczywistości. Całość została zatytułowana „Manipulation of Virtual Objects using a Tracked Physical Object”. Jak to wszystko będzie działać?

Przykładowo, załóżmy, iż chcemy stworzyć ramkę z obrazem w rozszerzonej rzeczywistości i dopasować ją do naszego mieszkania. Wirtualna ramka będzie mogła zostać przypisana do specjalnego obiektu, który będziemy trzymać w dłoni – tym samym będziemy mogli ją obracać, układać i wchodzić w interakcję, która będzie odwzorowywana na ekranie okularów. Jeśli przekręcimy w ręce dany obiekt, wtedy też jego wizualizacja na ekranie ulegnie stosownej zmianie.

Apple skupia się więc bardzo mocno na poszerzeniu zastosowania rzeczywistości rozszerzonej oraz interakcji ze światem generowanym komputerowo. Firma chciałaby osiągnąć podobne możliwości, co w świecie rzeczywistym podczas kontaktu użytkownika z przedmiotami i otoczeniem.

rozszerzona rzeczywistość
fot. USPTO

To nie pierwszy taki pomysł

Już w 2019 roku Apple opatentowało specjalny, inteligentny pierścień, który miał służyć do sterowania innymi urządzeniami. W dokumentacji patentowej, amerykańska firma twierdziła, iż sprzęty z ekranem dotykowym są kłopotliwe, niewygodne oraz nieefektywne w przypadku niektórych aplikacji lub wykonywania konkretnych zadań.

Polem inteligentnych urządzeń do sterowania jest zainteresowany także Amazon. Obecnie jednak nie wiadomo czy Apple zdecyduje się zaprezentować swoje okulary wraz ze wspomnianym, dodatkowym akcesorium.