rozszerzona rzeczywistość
fot. Unsplash.com

Rozszerzona rzeczywistość na smartfonach z Androidem zyskała nowe możliwości

Rozszerzona rzeczywistość na sprzętach z Androidem została poszerzona przez Google. Użytkownicy będą mogli z niej skorzystać w jeden, bardzo przyjemny sposób.

Google od lat opracowuje RCore, czyli zestaw SDK przeznaczony dla programistów tworzących aplikacje mobilne. Pod koniec 2019 roku amerykańska firma zaprezentowała interfejs ARCore Depth API, który poprawia doświadczenia z rozszerzonej rzeczywistości na smartfonach z Androidem. Teraz z ARCore Depth API mogą skorzystać programiści tworząc nowe rzeczy w swoich aplikacjach. O jakie z nich chodzi?

„Zanurzenie” w rozszerzonej rzeczywistości  

Interfejs ARCore Depth API wykorzystuje algorytmy odpowiedzialne za analizę głębokości i tworzy ich specyficzną mapę. Dokonuje tego przy wykorzystaniu wielu zdjęć pod różnymi kątami – w momencie, w którym użytkownik porusza smartfonem oraz jego aparatem. Jedną z kluczowych i w zasadzie najważniejszych możliwości Depth API jest okluzja, czyli możliwość umieszczenia elementów AR za obiektami w świecie rzeczywistym.

Przykład? Dajmy na to, iż chcemy sprawdzić, jak dany mebel będzie wyglądał w jednym z miejsc w salonie. Od teraz aplikacja z zaimplementowanym ArCore Depth API nie pokaże „surowego” mebla, tylko schowa go za istniejącą scenerią tak, jakby faktycznie się tam znajdował. Depth API umożliwia więc wytworzenie realnego doświadczenia oraz niemalże fizyczną interakcję w przedmiotami w rozszerzonej rzeczywistości.

Rozszerzona rzeczywistość dla każdego

Na rynku istnieje już kilka aplikacji, które wykorzystują API od Google w pewnym stopniu. Wśród nich można wymienić między innymi Snapchata czy TeamViewer. Niestety, użytkownicy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bowiem zajmie chwilę nim programiści dostosują swoje aplikacje do obsługi nowej technologii, a także dodadzą do nich kolejne funkcje z zakresu rozszerzonej rzeczywistości.

Google zwraca uwagę, iż do działania opisywanego rozwiązania nie jest wymagany specyficzny czujnik ToF (Time of Flight) stosowany głównie w droższych smartfonach, jednak może on poprawić doświadczenia użytkownika podczas interakcji z rzeczywistością za pomocą jej rozszerzonej części.

Minimalne wymagania ARCore Depth API to zaledwie jeden aparat fotograficzny w smartfonie. To oznacza, że takich możliwości doczekają się setki sprzętów.