Indie stawiają na Internet Rzeczy
https://www.pexels.com/pl-pl/@belart84

Indie stawiają na Internet Rzeczy

Podczas gdy w Polsce dalej toczymy spory na temat wykorzystania energii węglowej i jej roli w naszej sytuacji politycznej i ekonomicznej, Indie mają inne podejście. Jako kraj, który z zieloną energetyką ma dosyć sporo wspólnego, wciąż jednak są uzależnione od węgla. Istnieje jednak sposób, by zredukować szkodliwość tego paliwa.

Zarządzanie zasobami firm z odgórnych wytycznych

System polityczny w Indiach posiada swoje indywidualne cechy, sprawiające, że gospodarka ta rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Kraj ten jednocześnie wciąż zmaga się z zależnością od Chin. To właśnie mikroprzedsiębiorstwa i niewielkie firmy przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy tej sytuacji.

MSME – czyli ministerstwo zajmujące się takimi przedsiębiorstwami, pomaga w prowadzeniu konkurencyjnej, jakościowej i wydajnej działalności. Oferowane jest doradztwo techniczne i zarządcze, ułatwienia w eksporcie, pomoc marketingowa, pomoc w projektowaniu produktów, udostępniane są szkolenia, a na tym się pomoc rządu nie kończy.

MSME pomaga także firmom w świadomym zarządzaniu energią i zasobami. Prowadzona jest proekologiczna edukacja w celu redukcji śladu węglowego i adaptacji do realiów zachodu.

Internet Rzeczy pozwoli na kompleksową redukcję zużycia zasobów

Jednym ze skutecznych sposobów na lepsze zarządzanie zasobami jest IoT. Nie od dziś wiadomo, że Internet Rzeczy pozwala na kompleksową kontrolę przeróżnymi sprzętami, jednocześnie umożliwiając im obieranie najbardziej ekonomicznych i ekologicznych trybów pracy.

Stosowanie rozwiązań i urządzeń z kategorii IoT wpływa na redukcję koniecznych do ukończenia zadania zasobów (na przykład do produkcji jakiegoś przedmiotu). Jest to nieodzowny element przemysłu 4.0, który znajduje zastosowanie w zachodnich fabrykach. MSME postanowiło wdrożyć rozwiązania IoT w przedsiębiorstwach w Indiach. Skutek jest rewelacyjny – mowa tu o oszczędnościach rzędu 4 000 złotych w przeliczeniu od jednego klastra energetycznego w skali roku.

internet rzeczy
Źródło zdjęcia: Pexels

Indie się zmieniają – to czas na zmianę również dla nas

Jak widać, Indie nie wahają się obierać kursu na nowe technologie. IoT znajdzie zastosowanie również w przemyśle mieszkaniowym. W ogólnym rozrachunku pozwoli to na nieprawdopodobne oszczędności prądu w skali kraju. Być może nawet pozwoli to na zmianę polityki energetycznej kraju, a właściwie dalsze trzymanie się proekologicznych trendów.

W Polsce takie rozwiązania również mogłyby doskonale się sprawdzić, pytanie, czy znajdzie się jednak wola do reform i zgoda na nie ze strony społeczeństwa. Jeśli interesuje Was zastosowanie rozwiązań z kategorii Internetu Rzeczy w gospodarce, to polecam lekturę tekstu Tomka o hodowli warzyw bez udziału słońca.

Źródło zdjęcia głównego: Pexels