Samsung rozszerza prace nad sztuczną inteligencją

Samsung rozszerza prace nad sztuczną inteligencją

Użytkownikom z Polski firma Samsung kojarzy się niemal wyłącznie z elektroniką i sprzętem AGD dedykowanym klientom indywidualnym. Poza naszymi granicami, głównie w rodzimej Korei Południowej, to prawdziwie wszechstronny gigant, obecny w bardzo wielu dziedzinach życia. Teraz znacznie rozszerza swoje zainteresowania sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja zasłużyła na własny dział

Oczywiście to nie jest tak, że do tej pory Samsung w ogóle nie prowadził prac nad SI, w żadnym wypadku. Te odbywały się już od jakiegoś czasu, jednak nie miały w firmie wyodrębnionej własnej jednostki organizacyjnej. Taka jednostka właśnie powstała i otrzymała nazwę Data & Information Technology Center, co przetłumaczyć można jako Centrum Technologii Danych i Informacji. Na jego czele stanął Shim Eun-soo, który obecnie zajmuje się aktywnym poszukiwaniem specjalistów, z którymi będzie mógł współpracować. Te prowadzone są, między innymi, na uniwersytetach w Tokio i Nowym Jorku.

Cel: dotrzymać kroku konkurencji

Jednym z najważniejszych rynków, na jakim obecnie działa Samsung, jest rynek półprzewodników i układów scalonych. O prymat pierwszeństwa walczy tam przede wszystkim z Intelem i Qualcommem, z ambicjami na ich wyprzedzenie i uzyskanie takiej przewagi, by móc samodzielnie rozdawać karty. To właśnie ten technologiczny wyścig zbrojeń jest przyczyną walki o to, kto pierwszy wykona działający procesor w jak najnowocześniejszej litografii. A jako, że współczesne układy powinny umieć wykorzystywać sztuczną inteligencję Samsung po prostu nie może sobie pozwolić na to, by jakkolwiek pozostać w tyle.

Rywalizacja napędza rozwój

Mimo, że nowy dział Samsunga jeszcze znajduje się w fazie organizacji i nie jest zdolny do samodzielnych działań, jego powstanie dowodzi temu, jak poważne zainteresowanie przejawiają Koreańczycy względem sztucznej inteligencji. Przyłączenie się do rywalizacji kolejnego gracza oznacza, że najprawdopodobniej tempo prac nad sztuczną inteligencją przyspieszy jeszcze bardziej, a ta wkrótce stanie się dostępniejsza niż ma to miejsce obecnie.

Kiedy Samsung zaprezentuje pierwsze owoce prac nowego zespołu, tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że dołączenie tak znaczącego gracza stanowi dodatkową wartość dla wszystkich zainteresowanych rozwojem współczesnych technologii, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy z otaczającej nas elektroniki.