Obrazek przedstawia urządzenie firmy Shape.Care.

Shape.Care, czyli polskie, inteligentne rękawice do ćwiczeń

Przeglądając zbiórki na Kickstarterze łatwo można trafić na interesujący projekt. Ostatnio wpadły mi w oko rękawice do ćwiczeń od polskiego Shape.Care. Postanowiłem sprawdzić jak dokładnie wygląda to rozwiązanie.

Na początek – kontekst. Shape.Care to krakowska firma, która znalazła okazję w trudnych obecnie czasach. Z powodu zamknięcia siłowni, wiele osób utraciło dostęp do profesjonalnych maszyn oraz pomocy trenerów. To właśnie tutaj Polacy znaleźli niszę dla siebie.

Zgodnie z informacjami, które można znaleźć na ich oficjalnej stronie, rękawice mogą służyć każdemu. Począwszy od kompletnego amatora do zawodowego instruktora, urządzenie zaoferuje wszystkim użytkownikom interesujące opcje.

Obrazek przedstawia jedną założoną rękawicę do ćwiczeń od Shape.Care.
Urządzenie krakowskiej firmy pozwoli śledzić progres w wielu różnorodnych ćwiczeniach. fot. Shape.Care

Osoba początkująca, przede wszystkim zyskuje spersonalizowany plan treningowy. Ponadto, system rękawic będzie śledził nasz progres i doradzał w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

Osoba zaawansowana może z pomocą rękawic wyeliminować niezdrowe nawyki w swojej rutynie treningowej. W takiej sytuacji, aplikacja połączona z rękawicami będzie zbierać wszystkie dane z urządzenia. Shape.Care pomoże tutaj przy śledzeniu postępów w treningach i poprawie techniki ćwiczeń.

Trener personalny będzie mógł cieszyć się ułatwioną pracą zdalną. Korzystając z aplikacji Shape.Care, która będzie połączona z rękawicami podopiecznego, instruktor będzie mógł mu doradzać, korygować błędy a także motywować do ćwiczeń poprzez wbudowany w aplikację komunikator.

Jak widać, niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy będzie mógł w pełni wykorzystać urządzenie krakowiaków. Jak wygląda sytuacja od strony technicznej?

Możliwości i rozmiar

Co dokładnie pozwolą nam śledzić rękawice? Trochę tego jest, bo producent wymienia konkretnie: liczbę powtórzeń, technikę ćwiczeń, rozkład obciążenia, balans, pojemność, tętno a także postęp w ćwiczeniach.

Ponieważ rękawice są dwie, powinny spisać się w tym przypadku zbierania danych z ćwiczeń lepiej od smartwatch’y. Dlaczego? Poprzez analizę informacji z obu dłoni, możemy na przykład wykryć, która z nich dominuje u konkretnego użytkownika. Pozwoli to wziąć ten czynnik pod uwagę przy planowaniu ćwiczeń.

Obrazek przedstawia osobę ćwiczącą z obiema rękawicami od Shape.Care.
Jednoczesna analiza danych z obu dłoni pozwoli na większą poprawę techniki niż w przypadku chociażby smartwatch’y. fot. Shape.Care

Urządzenie ma być dostępne w kilku rozmiarach (S, M, L, XL itd.) a użytkownik, który zdecyduje się na zakup dostanie swój rozmiar na podstawie obowiązkowego kwestionariusza.

Imponująca wydaje się też liczba ćwiczeń, które rękawice będą monitorować. Na ten moment jest to baza ponad 100 różnych aktywności. 

Plany treningowe

Shape.Care zapewni każdemu użytkownikowi plany treningowe dostępne w aplikacji. Wydają się dobrą opcją – firma chwali się, że wszystkie są tworzone we współpracy z trenerami personalnymi i fizjoterapeutami. 

Chcesz stworzyć własny plan? Nie ma problemu! W planach jest konfigurator, który pozwoli konsumentom tworzyć swoje własne plany treningowe a następnie pomoże je wdrażać przy użyciu rękawic.

Dane techniczne

Na stronie zbiórki są podane dwie istotne informacje techniczne. Po pierwsze, rękawice jak najbardziej można myć. Wystarczy wyjąć moduł elektroniczny, a pozostała część może zostać umyta i zdezynfekowana.

Po drugie, podany jest czas działania baterii urządzenia. Zgodnie z tymi informacjami, rękawice wystarczą nam na 10 godzin ciągłego treningu. Przy przeciętnej rutynie treningowej (tj. 3 – 4 razy w tygodniu) oznacza to konieczność ładowania urządzenia tylko raz na tydzień.

Wsparcie

Osobiście, bardzo podoba mi się ten projekt, ponieważ ma szanse pomóc wielu osobom w efektywniejszym treningu. Polski akcent również jest miły dla oka. Z pewnością będę śledził, jak potoczą się losy urządzenia od Shape.Care, aczkolwiek jestem dobrej myśli.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć Shape.Care, może to zrobić pod tym adresem.