smart home

Popularność smart home rośnie. Gdzie najszybciej?

Branża smart home notuje wzrosty każdego roku. Coraz większa liczba producentów tworzy także swoje ekosystemy urządzeń, w których stara się zamykać użytkowników. W których krajach smart home staje się coraz bardziej popularne? Odpowiedź jest zaskakująca, a w zestawieniu znalazła się również Polska.

Eksperci z Homedit przeanalizowali wyszukiwania Google związane z produktami, takimi jak smart TV, inteligentne oświetlenie czy inteligentne urządzenia związane z ochroną domu – wszystko to w 20 najbardziej zaludnionych, europejskich krajach. Kto znalazł się na samym szczycie tabeli?

Smart home – gdzie jest najpopularniejsze?

Pierwsze miejsce w tabeli zajęła Wielka Brytania – w tym kraju użytkownicy najchętniej nie tylko wyszukują, ale również kupują produkty smart home. Drugie miejsce przypadło Niemcom, a trzecie Holandii. Reszta stawki, to między innymi Francja, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Belgia czy Ukraina. Co ciekawe, w większości wymienionych krajów, użytkownicy najchętniej wyszukiwali informacje powiązane z inteligentnymi telewizorami. Rynek smart TV ma się więc bardzo dobrze. Polska również znalazła się na liście, jednak dopiero na 16 pozycji. Co ciekawe, w przypadku Polaków, najchętniej wyszukiwane sprzęty dotyczyły inteligentnych wtyczek oraz oświetlenia, a nie telewizorów.

Oprócz inteligentnych telewizorów, użytkownicy w wielu krajach Europy interesują się inteligentnymi termostatami, wtyczkami do kontaktów, rozwiązaniami fitness oraz lodówkami. To tylko pokazuje, jak szerokie spektrum swoich produktów mogą sprzedawać wybrani producenci.

smart home
fot. Homedit

Przyszłość jawi się klarownie

Przyszłość rynku smart home jawi się w bardzo jasnych barwach – dla wszystkich firm, które są nim zainteresowane. Widać, że świadomość użytkowników na temat produktów inteligentnego domu zaczyna rosnąć i sam trend, w mojej opinii, będzie tylko i wyłącznie postępował. Także w Polsce.

Można spodziewać się, że większa liczba produktów smart home przełoży się także na obniżkę cen poszczególnych rozwiązań. I oby tak właśnie się stało.