Smart soczewki wykrywają chorobę oczu przez zmianę koloru

Smart soczewki wykrywają chorobę oczu przez zmianę koloru

Urządzenia noszone, tak zwane wearables, kojarzą nam się głównie z zegarkami, opaskami inteligentnymi, ewentualnie okularami. Okazuje się jednak, że “smart” mogą być też soczewki kontaktowe. Poznajcie inteligentne soczewki, które potrafią diagnozować choroby oczu.

Oko jest bardzo czułym narządem. Nie każdy dobrze reaguje na zbliżanie rąk do niego, a co dopiero kontakt z ciałem obcym. Dobrym przykładem jestem ja sama – od podstawówki noszę okulary, ale nigdy nie byłam w stanie nosić soczewek, bo moje oczy od razu reagowały łzami. Po przeczytaniu niniejszej informacji sądzę jednak, że mogłabym się do soczewek przekonać.

Naukowcy z Instytutu Zaawansowanych Technologii (SIAT) na Chińskiej Akademii Nauk w Shenzhen opracowali soczewki kontaktowe, które w czasie rzeczywistym sprawdzają wilgotność i ciśnienie wewnątrz narządu wzroku i raportują wykryte wady poprzez zmianę koloru soczewki.

Wykonane są z hydrożelu, bez dodatku pigmentów chemicznych, dzięki czemu nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, a wewnątrz mają nanostruktury, które są wrażliwe na zmiany wilgotności i ciśnienia.

To właśnie dzięki nim opracowana soczewka potrafi zmieniać kolor w zależności od pojawienia się krytycznych objawów zespołu suchego oka oraz jaskry. Może być czerwona, zielona lub niebieska – każdej z tych barw przypisany jest inny poziom zaawansowania i pogłębienia wykrytego schorzenia narządu wzroku.

Pierwsze testy soczewek zakończyły się niezwykle pomyślnie, co może zwiastować pojawienie się nowych narzędzi do wykrywania chorób oka we wczesnym stadium rozwoju – bez potrzeby zaawansowanych urządzeń czy aparatury.

Powyższe to tylko przykład tego, w jakim kierunku może rozwijać się medycyna i nauka, dzięki systemom komunikacji bezprzewodowej (w tym 5G). Tym samym trudno zakończyć niniejszy tekst inną puentą niż: czeka nas fascynująca przyszłość. Obyśmy tylko jej nie zepsuli (tu powinno pojawić się przekleństwo ;)).