Sony Bravia XR

Nowe telewizory Sony Bravia XR mają naśladować działanie ludzkiego mózgu

Sony Bravia XR to nowa gama telewizorów japońskiego producenta, wykorzystująca funkcjonalność opisywaną jako „cognitive intelligence”. Na czym dokładnie polega? Sony zdradza, iż nowe urządzenia firmy będą korzystały ze specjalnego procesora pozwalającego ulepszyć przetwarzanie obrazu.

Sony Bravia XR to nowa linia telewizorów japońskiej firmy. 2021 rok zaczyna się dla tej marki z przytupem – postanowiła bowiem zaimplementować do swoich nowych sprzętów specjalny procesor, odpowiadający za przetwarzanie obrazu. Sony nazywa to „inteligencją kognitywną”, jednak co to w ogóle oznacza?

Sony Bravia XR z nowym procesorem

Całość brzmi jak modne hasło marketingowe i nie ma co tego ukrywać. Sony od lat korzysta ze sztucznej inteligencji w swoich telewizorach, która ma zadbać o odpowiednie przetwarzanie obrazu oraz optymalizację odtwarzanych treści. Seria Sony Bravia XR idzie jednak o krok dalej, badając całą, pojedynczą klatkę w czasie rzeczywistym i dzieląc obraz na określone strefy, na których należy się skoncentrować w ramach jego optymalizacji.

Dyrektor generalny Sony przekazał, iż opisywana wyżej operacja ma naśladować sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza obrazy.

Sony Bravia XR

Telewizory Sony Bravia XR będą więc koncentrowały się na przykład na zapewnieniu realistycznego odcienia skóry w przypadku bohaterów na ekranie. Jeśli jednak kamera przesunie się za aktora, telewizor będzie szukał innych elementów, na których będzie mógł się skupić. Koprocesor Cognitive XR ma także pomóc w wysiłkach Japończyków pozwalających zwiększyć wydajność podczas odtwarzania materiałów w oszałamiającej rozdzielczości 8K.

Co ciekawe, Sony pominęło w swoich nowych telewizorach technologię wyświetlania mini LED, która jest obecnie wprowadzana na masową skalę przez takich gigantów, jak TCL, Samsung czy LG.

Sony nie podało również żadnych informacji dotyczących zarówno dostępności, jak i cen swoich nowych telewizorów z serii Bravia XR.