Dźwięk 5.1.2 w Twoim salonie - soundbar Sony HT-A5000

Dźwięk 5.1.2 w Twoim salonie – soundbar Sony HT-A5000

Kiedy na rynku debiutowały pierwsze soundbary, nie do końca wiedziałem, do czego konkretnie mogłyby się przydać w sytuacji, gdy bez problemu można nabyć typowe zestawy do odtwarzania dźwięku, czy to 2.0, czy 5.1. Kilka lat później, po przeprowadzce do mieszkania w bloku, zrozumiałem to doskonale – to szansa na dobry dźwięk dla wszystkich tych, którzy z uwagi na niewielkie gabaryty pomieszczenia, w którym umieścili telewizor, praktycznie nie mają innego wyjścia. Za sprawą najnowszego soundbara w ofercie Sony – HT-A5000, wrażenie głębi dźwięku ma być jeszcze większe.

Prawdę powiedziawszy, do soundbarów przekonałem się dopiero wtedy, gdy jeden z nich trafił do mnie na redakcyjne testy. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że mimo niewielkich rozmiarów, jest w stanie zaoferować w pełni zadowalający dźwięk, zwłaszcza jeśli mowa o oglądaniu filmów. Co naturalne, z muzyką wciąż lepiej radzą sobie typowe, duże głośniki 2.0, jednak tutaj prawa fizyki pozostają nieubłagane. Mimo tego, jakość muzyki odtwarzanej z soundbara jest wystarczająco dobra, by cieszyć się nią na co dzień.

Co prawda bohater niniejszej publikacji, Sony HT-A5000 trafi do sprzedaży dopiero za jakiś czas, zgodnie z deklaracjami producenta, trafi w gusta wszystkich tych, którzy oczekują od niewielkiego urządzenia potężnych wrażeń dźwiękowych. Jak to uczyni? Rzekomo dzięki szeregowi przydatnych technologii, skrytych w jego wnętrzu.

Sony HT-A5000
Sony HT-A5000

Sony HT-A5000 – magia technologii odtwarzania dźwięku

Za niezrównaną jakość dźwięku, w soundbarze Sony HT-A5000, mają odpowiadać następujące technologie:

  • zgodność ze standardami Dolby Atmos i DTS:X;
  • Sony Vertical Surround Engine: odpowiada za uzyskanie efektu 3D bez głośników sufitowych;
  • Sony S-Force PRO Front Surround: rekonstrukcja wirtualnego, przestrzennego pola dźwiękowego z użyciem wyłącznie przednich głośników;
  • Sony Sound Field Optimization: mierzenie wysokości i szerokości pomieszczenia, oraz lokalizacji pozostałych głośników (o ile zestaw został o nie rozszerzony), celem dostosowania dźwięku do geometrii pomieszczenia;
  • 360 Reality Audio – dla odtwarzania muzyki z uzyskaniem efektu otaczania użytkownika dźwiękiem.
Sony HT-A5000
Sony HT-A5000

Opcje dodatkowe

Na życzenie klienta, soundbar Sony HT-A5000 może współpracować z subwooferem SA-SW5 lub SA-SW3, a także głośnikami tylnymi SA-RS3S, dla jeszcze większej głębi i przestrzeni dźwięku.

W polskich sklepach, nowy soundbar Sony pojawi się początkiem 2022 roku. Więcej informacji o produkcie znaleźć można na stronie internetowej producenta.