Elektryczne samochody to ważny aspekt infrastruktury Smart City
Elektryczne samochody to ważny aspekt infrastruktury Smart City

Stare auto też może być smart? Sposoby na unowocześnienie starego samochodu

Nowoczesne samochody mają zaawansowane systemy kamer oraz szereg udogodnień multimedialnych, możemy je otwierać z poziomu telefonu, a na smartfonie sprawdzimy też poziom paliwa. Starsze pojazdy, choć pozbawione takich bajerów, też mogą być smart. Wiele rozwiązań jest dostępnych na wyciągnięcie ręki i można je w każdej chwili zastosować w większości samochodach.

OBD – zdalna diagnostyka, telematyka oraz Wi-Fi na pokładzie

Technologie w pojazdach można podzielić na te naprawdę ułatwiające codzienność, jak i te, które są po prostu gadżetami. Niezwykłe możliwości związane z naszym samochodem daje nam port OBDII. Jest to gniazdo, które jest standardem we wszystkich samochodach sprzedawanych w Unii Europejskiej po 2001 roku, a w Stanach Zjednoczonych już od 1996 roku. Czyli nawet, jeśli wasze auto jest już pełnoletnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma port OBD2 / OBDII.

To moduł diagnostyczny, stosowany przede wszystkim przez producentów i mechaników do odczytywania kodów błędów czy kontroli kluczowych parametrów pojazdu. Obecnie nie brakuje na rynku tanich (20-50 złotych) adapterów Bluetooth / Wi-Fi, które pozwalają nam samodzielnie odczytać błędy i zweryfikować działanie samochodu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą sprawdzić, co jest nie tak z samochodem.

Stare auto też może być smart? Sposoby na unowocześnienie starego samochodu

Na rynku nie brakuje jednak rozwiązań czyniących ten odczyt bardziej zrozumiałym dla zwykłego użytkownika. To na przykład Yanosik Connect zintegrowany z aplikacją Yanosik dla telefonów z Androidem.  

Fajnym pomysłem był TomTom Curfer, który można wciąż kupić, ale nie jest rozwijany. To urządzenie, które właśnie na podstawie analizy jazdy zbieranej przez port OBD, potrafił pokazać nam jak jeździmy i co można poprawić w jeździe, aby uzyskać lepsze spalanie itd. 

Stare auto też może być smart? Sposoby na unowocześnienie starego samochodu

Pod port OBD można podpiąć lokalizatory GPS z kartą SIM, które umożliwią nam lokalizowanie pojazdów. Przydaje się to przede wszystkim w firmach, gdzie w ten sposób można kontrolować pojazdy pracowników. Cena takiego urządzenia w zależności od modelu to 150-400 złotych.

Świetne urządzenie tego typu ma w swojej ofercie T-Mobile wraz kompleksową usługą. To T-Mobile Smart Car z urządzeniem ZTE VM6200S. Dzięki niemu zdalnie sprawdzimy, gdzie jest pojazd, odczytamy błędy, otrzymamy powiadomienia o przekroczonej prędkości czy stłuczce. W dodatku służy też jako hotspot Wi-Fi w naszym samochodzie. To dobre rozwiązanie dla biznesu, ale też może okazać się przydatne w domowym użytku, udostępniając Wi-Fi na przykład pasażerom z drugiego rzędu, którzy działają podczas podróży na tablecie czy komputerze.

Radia z CarPlay i Android Auto

Jedną z fajniejszych rzeczy w nowych samochodach jest integracja z naszym smartfonem za sprawą Android Auto lub Apple CarPlay. Coraz częściej także bezprzewodowa. Wsiadamy do samochodu i na ekranie na środka kokpitu wyświetla nam się odpowiednio dostosowany interfejs mobilnego systemu operacyjnego. Możemy wygodnie korzystać z ulubionej nawigacji, nawiązywać połączenia czy odtwarzać muzykę, podcasty i audiobooki, zachowując ciągłość z naszego smartfona. 

Stare auto też może być smart? Sposoby na unowocześnienie starego samochodu

Aby móc korzystać z tych funkcji w starszym samochodzie, wystarczy wymiana radia na nowsze. Najwięcej rozwiązań jest w przypadku odtwarzaczy 2din, czyli tych zajmujących dwa sloty, ale też są takie, które zajmują jedno miejsce i mają wysuwany ekran. Niestety, trzeba się liczyć z kosztami takiego rozwiązania. Cena topowego radia Alpine iLX-702D to 2499 złotych, tańsze urządzenia, jak Pioneer SPH-DA250DAB, to koszt 1600 złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze akcesoria w postaci okablowania 200-400 złotych.

Kamery cofania i system multimedialny chociażby w lusterku

Obok standardowych rozwiązań w postaci zmiany radia nie brakuje też różnorodnych modyfikacji systemów już obecnych w pojazdach czy dodawania ekranów w różne miejsca kokpitu. Warto zajrzeć na AliExpress czy nawet Allegro i sprawdzić, jakie rozwiązania proponowane są dla waszych pojazdów.

Często pojawiają się systemy multimedialne oparte o zmodyfikowany system Android. Działają one różnie, nie zawsze też wyglądają wystarczająco estetycznie. Część jest jednak oparta o najnowszą wersję Androida i zrobiona naprawdę dobrze. W ten sposób zyskujemy dostęp do szerokiej gamy aplikacji.

Istnieją też dedykowane ekrany czy systemy ukryte w środkowym lusterku wstecznym. Koszt takiego rozwiązania wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Warto zachować oryginalne części pojazdu po takiej operacji. W przypadku sprzedaży samochodu, nie wszyscy przyszli nabywcy mogą patrzeć z entuzjazmem na wykonane modyfikacje.

Stare auto też może być smart? Sposoby na unowocześnienie starego samochodu

Pod taki system możemy też podpiąć kamerę cofania. Same czujniki cofania możemy zamontować w samochodzie szybko i tanio już od 150 złotych. Może być to spore ułatwienie podczas parkowania w mieście. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza, gdy zaczynamy naszą przygodę z jazdą samochodem. Skoro istnieją technologie ułatwiające nam codzienność, to dlaczego nie można by z nich skorzystać.

Dobry uchwyt do smartfona i ładowarka pozwolą ułatwić codzienne podróże

Ostatnia opcja usmartowienia samochodu jest najbardziej oczywista. Dużo możliwości daje nam dziś po prostu nasz telefon. Ma duży wyświetlacz i mamy go zawsze przy sobie. Odpadają więc koszty. Jedyne, co pozostaje wyzwaniem, to zakup odpowiedniego uchwytu oraz ładowarki.

W tej chwili jednym z ciekawszych rozwiązań są uchwyty montowane do klatek wentylacyjnych, w dodatku niektóre modele są też indukcyjną ładowarką do telefonu. Dzięki temu nasz telefon jest na wygodnej wysokości i jednocześnie możemy go wygodnie ładować.

Smart samochód z przeszłości

W starszym samochodzie nie zamontujemy ekranu HUD, nie będziemy mogli go raczej też zdalnie otwierać i zamykać. Możemy jednak unowocześnić jego multimedia oraz wprowadzić funkcje zwiększające komfort parkowania i pozwalające na szybką diagnostykę.

Warto o tym pomyśleć, gdyż czasem za kilkaset złotych można znacząco poprawić użytkowanie swojego pojazdu. Z drugiej strony też warto zachować ostrożność, ponieważ część produktów jest marnej jakości, urządzenia oferują niską wydajność i nie zawsze zachwycają swoją estetyką.