Nie znosisz wysokich temperatur? To dokładnie tak, jak Starlink

Nie znosisz wysokich temperatur? To dokładnie tak, jak Starlink

Celem przyświecającym budowie systemu internetu satelitarnego – Starlink, była chęć dotarcia z szerokopasmowym łączem wszędzie tam, gdzie budowa tradycyjnej infrastruktury jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Wśród takich obszarów znajdują się również regiony, gdzie naturalnym zjawiskiem są bardzo wysokie temperatury. Wygląda na to, że mieszkający tam chętni na zakup dostępu do internetu od SpaceX, powinni się jeszcze wstrzymać.

Upalny dzień? Spędzisz go bez internetu!

Pierwszą osobą, która poinformowała internautów o występujących problemach ze Starlinkiem jest użytkownik o imieniu Martin, zamieszkujący amerykański stan Arizona. Dzięki jego wpisowi na portalu Reddit dowiedzieliśmy się, że przy panującej na zewnątrz temperaturze około 40 stopni Celsjusza, Starlink staje się bezużyteczny.

Z uwagi na temperatury panujące w miejscu, w którym mieszka, korzystanie z internetu w dzień, w porze letniej, za pośrednictwem Starlink, jest po prostu niemożliwe. Aplikacja towarzysząca informuje o przegrzaniu anteny i nie pozwala na ponowne jej uruchomienie do czasu osiągnięcia bezpiecznej temperatury pracy. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Martina wprost z serwisu SpaceX, Starlink wyłączy się, gdy jego temperatura osiągnie 50 stopni Celsjusza, a ponowne włączenie dostępu do usługi będzie możliwe, gdy opadnie poniżej 40 stopni Celsjusza.

Nie znosisz wysokich temperatur? To dokładnie tak, jak Starlink
fot. via arstechnica.com

Biorąc pod uwagę, jakie temperatury panują w niektórych miejscach na Ziemi oraz to, że Starlink sam w sobie stanowi dodatkowe źródło ciepła, zakup abonamentu tam, gdzie temperatury w ciągu dnia często zbliżają się do 40 stopni Celsjusza, wydaje się co najmniej ryzykowny.

Starlink to wciąż beta i trzeba o tym pamiętać

Decydując się na zamówienie własnego zestawu do korzystania ze Starlink należy pamietać, że usługa wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwojowej, dlatego jej stabilność może pozostawiać wiele do życzenia. Kto wie, być może wkrótce w sprzedaży pojawią się zmodernizowane zestawy Dishy, bardziej odporne na wysokie temperatury?

Co prawda w Polsce raczej nie musimy martwić się o to, że problem upałów będzie szczególnie dotkliwy dla Starlinka, jednak w takie dni, jak ostatnio, problemy z dostępem do sieci mogą wystąpić.