Starlink pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku! Ceny? Takie, jak Musk obiecał

Starlink pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku! Ceny? Takie, jak Musk obiecał

Na stronie internetowej Starlink można już zamawiać zestawy umożliwiające dostęp do internetu drogą satelitarną, również do Polski. Znamy również polskie ceny usługi.

Szybki internet dostępny dla każdego

Internet dostarczany drogą satelitarną, czyli usługa oferowana przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX, to jedyna szansa na dostęp do sieci w miejscach, w których dotychczas nie było to możliwe, przede wszystkim z uwagi na utrudnienia terenowe. Nawet w Polsce znajdziemy przestrzenie o bardzo rzadkiej zabudowie, przez co żadnemu operatorowi nie opłaca się doprowadzić tam kabla pozwalającego na szybkie połączenie z internetem. W tych samych miejscach, najczęściej, występują również problemy z jakością połączenia komórkowego. O stabilnym połączeniu sieciowym z przynajmniej zadowalającą przepustowością, nie może być mowy.

Wraz z uruchomieniem Starlink, sytuacja w takich miejscach zmieni się na dobre. Oczywiście, nie jest to tanie rozwiązanie, a wręcz przeciwnie, jednak Starlink powstał z myślą o takich lokalizacjach, w których, co do zasady, będzie jedyną opcją.

Starlink w Polsce jeszcze w 2021 roku

Zgodnie z informacją, którą możemy przeczytać wypełniając formularz zamówienia usługi, udostępnienie Starlink w Polsce planowane jest na połowę bądź końcówkę 2021 roku. Na co jednak warto zwrócić uwagę to fakt, że firma informuje wprost, że to tylko plany. Nie ma gwarancji, że usługa zostanie uruchomiona na czas, nawet mimo wpłaty depozytu.

Ceny? Takie jak wszędzie

Zgodnie z zapewnieniem Elona Muska, koszt dostępu do Starlink będzie taki sam na całym świecie, a jedyne różnice będą wynikały z uwarunkowań lokalnych, niezależnych od firmy, takich jak podatki. Dokładnie tak jest w przypadku Polski. Koszt usługi został bowiem wyceniony na 449 złotych miesięcznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi opłata w USA (99 dolarów) powiększona o polską stawkę podatku VAT.

Starlink ceny fot. Starlink
fot. Starlink

Oprócz tego, zainteresowany dostępem do Starlink musi zapłacić za sprzęt (2269 złotych jednorazowo) oraz dostawę – 276 złotych.

Do zamówienia usługi konieczne jest wpłacenie depozytu zwrotnego równego wysokości opłaty za jeden miesiąc korzystania z usługi, czyli 449 złotych.

Gdy nie ma innego wyjścia

Oczywiście, 449 złotych za miesięczny dostęp do internetu to bardzo dużo, jednak ci, którzy nie mają innego wyjścia, z pewnością zdecydują się ponosić taki koszt.

Starlink zestaw odbiorczy fot. Starlink
fot. Starlink

Dodatkowo, SpaceX jest otwarte na współpracę z lokalną administracją, celem uruchomienia dofinansowania dostępu do Starlink dla wszystkich tych, których nie stać by samodzielnie ponosić pełen koszt usługi. Stosowne rozmowy trwają już w USA. O tym, czy polski rząd będzie również zainteresowany dotowaniem Starlink dla najbiedniejszych, na tę chwilę, nic nie wiadomo.

Dostęp do Starlink można zamówić na tej stronie internetowej.