Sterylizacja Dubaju: sztuczna inteligencja przeanalizuje, czy wyjście z domu było konieczne
fot. Pexels

Sterylizacja Dubaju: sztuczna inteligencja przeanalizuje, czy wyjście z domu było konieczne

Walka z pandemią wywołaną przez SARS-CoV-2 objęła już niemal cały świat. Różne państwa starają się zapobiec problemom na różne sposoby. Metodą stosowaną w Dubaju jest codzienna sterylizacja miasta, a naruszenia wprowadzonych przepisów analizuje sztuczna inteligencja.

Codzienna sterylizacja miasta

Od momentu rozpoczęcia walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w Dubaju obowiązuje codzienna sterylizacja miasta. Jego ulice zamykane są w godzinach od 20:00 do 6:00 czasu lokalnego. W czasie sterylizacji korzystać mogą z nich wyłącznie wyznaczone służby oraz osoby dysponujące stosownym pozwoleniem. Otrzymać je mogą, między innymi, pracownicy służby zdrowia i tych zakładów pracy, których działalność jest niezbędna.

Jako, że w życiu człowieka mogą się zdarzyć różne, nieprzewidziane i wyjątkowe sytuacje, istnieje wyjątek od wprowadzonej reguły. Dotyczy on osób przemieszczających się w sprawach niecierpiących zwłoki, które nie mogą zaczekać do końca okresu sterylizacji. By określić, czy dana podróż rzeczywiście była niezbędna, w Dubaju postanowiono wykorzystać sztuczną inteligencję.

Alternatywne wykorzystanie fotoradarów

Poza typowymi patrolami policji, do walki z nadużywaniem przepisów wykorzystana została miejska sieć fotoradarów działająca w Dubaju, która w okresie sterylizacji wykonuje zdjęcia wszystkich poruszających się samochodów. Jeżeli dany pojazd należy do osoby dysponującej stosownymi uprawnieniami – sprawa zamknięta. W przypadku, gdy kamery uwiecznią przemieszczanie się samochodu należącego do osoby nieuprawnionej, ta zostanie wezwana w celu złożenia wyjaśnień.

widok dubaju
fot. Pexels

Osoba podejrzewana o złamanie zasad obowiązujących w związku z ograniczeniem przemieszczania się, będzie musiała przedstawić cel swojej podróży oraz dowody na to, że rzeczywiście była ona niezbędna. Może to być, dla przykładu, rachunek z apteki. Nieco trudniej sytuacja wygląda w przypadku zakupów spożywczych. Owszem, może się zdarzyć sytuacja, że braknie danego produktu, jednak nic nie stało na przeszkodzie, by kupić go poza godzinami sterylizacji. Dodatkowo władze zachęcają do robienia większych, ale rzadszych zakupów celem ograniczenia swojej ekspozycji na potencjalną infekcję.

Czy podróż była niezbędna? Oceni sztuczna inteligencja

Jak nietrudno się domyślić, sztywne zastosowanie wyżej opisanej procedury mogłoby doprowadzić do mocno kuriozalnych sytuacji i sparaliżować lokalne służby, które zamiast skutecznie przeciwdziałać przestępczości, zajmowałyby się analizą kolejnych materiałów przeciwko łamiącym zasady kwarantanny. Liczbę spraw postanowiono ograniczyć przy pomocy sztucznej inteligencji.

Dzięki zdjęciom z fotoradarów, SI prześledzi trasę danego pojazdu by oszacować, czy w danym punkcie miasta znajduje się punkt, w którym można załatwić niezbędne sprawy. Przeanalizuje również, czy podróż nie trwała zbyt długo, a przy okazji nie zajmowano się innymi, niepotrzebnymi sprawami. Pomoże to skupić się wyłącznie na tych sprawach, które mogą stanowić poważne naruszenie przyjętych zasad.

Walka z pandemią, niezależnie od tego, czy z wykorzystaniem SI czy bez, jest bardzo ważna. Im szybciej się skończy, tym szybciej życie wróci do swojego normalnego rytmu, dlatego czy w Dubaju, czy w Polsce, lepiej zostać w domach.