Superstrata

Superstrata – pierwszy rower elektryczny z drukarki 3D

Firma Superstrata stworzyła niedawno pierwszy na świecie rower elektryczny, który został wydrukowany w 3D. W dodatku w druku użyto włókna węglowego, a efekt końcowy do złudzenia przypomina futurystyczny koncept e-roweru firmy Bosch.

Co do centymetra

Firma zapowiada, że dzięki drukowi 3D, rama roweru może zostać idealnie dopasowana do potrzeb i rozmiaru przyszłego kierowcy, dzięki czemu nasze przejażdżki (szczególnie górskie) będą bardzo komfortowe. Jednoślad ten ma także wbudowane światła LED i występuje zarówno w białym, jak i w czarnym kolorze.

Film przedstawiający nowy rower / źródło: Superstrata Bike – YouTube

Superstrata przedstawiła dwa modele – Terra i Ion. Ten pierwszy oferuje specjalnie dopasowaną, wydrukowaną jako jeden kawałek ramę. Przez użycie włókna węglowego w produkcji, rower ten waży tylko 7,5 kg (sama rama 1,3 kg), lecz jest o wiele bardziej wytrzymały od innych jednośladów z tego materiału.

Superstrata - pierwszy rower elektryczny z drukarki 3D
Jak wygląda kierownica roweru / fot. designboom

Superstrata, super osiągi

Model Ion jest w dodatku elektryczny i ma 8 poziomów szybkości. Wciąż jednak będziemy mogli go dostosować do siebie. Przez dodatkową baterię i napęd, waga ramy tego modelu zwiększa się o prawie 0,5 kg, a cały pojazd – do około 11 kg.

Superstrata - pierwszy rower elektryczny z drukarki 3D
Zintegrowane światła LED / fot. designboom

Co ciekawe, producent twierdzi, że od zaplecza zaimplementowany został inteligentny system zasilania, dzięki czemu do roweru będziemy mogli łatwo dołączyć zestawy GPS, ładowarkę do telefonu, kamerę, a także przez lata ulepszać napęd elektryczny kół.

Rower Superstrata wygląda naprawdę ciekawie. Można go już zamówić przedpremierowo na portalu Indiegogo. Nie martwmy się jednak – raczej i tak trafi on do masowej produkcji.

Mimo wszystko jednak firma zebrała już ponad 2,5 miliona dolarów.