Kolejowi dróżnicy będą mogli szkolić się w VR. Dzięki polskiej firmie

Kolejowi dróżnicy będą mogli szkolić się w VR. Dzięki polskiej firmie

Praca obsługi ruchu na kolejowych szlakach to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Jeden, niewielki błąd może spowodować, że zginą dziesiątki ludzi. By temu zapobiec wdraża się coraz lepsze programy szkoleniowe. Jeden z nich, opracowany w Polsce, wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, by jak najdokładniej oddać rzeczywiste warunki pracy sterującego ruchem.

Dróżnik przejazdowy, nastawniczy, dyżurny ruchu – to stanowiska pracy na kolei, o których z pewnością nie każdy słyszał. Tymczasem, to właśnie od pracy tych osób, w bardzo dużej mierze, zależy to, czy szczęśliwie dotrzemy do punktu docelowego, wybierając się w podróż koleją czy samochodem.

Praca, od której zależy ludzkie życie

O tym, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na ramionach sterujących ruchem kolejowym niech świadczą sytuacje, w których ci nienależycie wykonali swoją pracę. Kierowca rajdowy, Janusz Kulig, zginął na przejeździe kolejowym, bo dróżniczka nie opuściła rogatek. W katastrofie pod Szczekocinami zginęło 16 osób, ponieważ dyżurny ruchu zignorował sygnały aparatury sterującej i wyprawił dwa pociągi na ten sam tor. Te dwa, pierwsze z brzegu przykłady wystarczą, by uświadomić sobie, o jak niezwykle ciężkim psychicznie zadaniu mówimy.

VR na pomoc pracownikom kolei

Oczywiście, pracownicy kierujący ruchem kolejowym przechodzą szereg szkoleń. Żadne z nich nie oddaje jednak w stu procentach rzeczywistych warunków panujących na żelaznym szlaku. By wrażenia ze szkolenia były jak najbardziej spójne z tym, co pracownicy zastaną na co dzień, przygotowano symulator pracy dróżnika, wykorzystujący wirtualną rzeczywistość.

Za przygotowaniem symulatora stoi firma SimKol, która tak argumentuje wykorzystanie VR:

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości powoduje odcięcie pracownika od bodźców zewnętrznych, co daje pełną immersję, a jednocześnie pozwala na odtworzenie sytuacji nietypowych, niemożliwych do zrealizowania z wykorzystaniem klasycznych symulatorów.

Symulator pozwala prześledzić zachowanie pracownika w takich sytuacjach, jak zbyt późne zgłoszenie pociągu przez dyżurnego ruchu, kolizja na przejeździe czy wtargnięcie agresywnego uczestnika ruchu drogowego.

O tym, jak działa symulator przygotowany przez SimKol, można przekonać się oglądając poniższy film: