sztuczna inteligencja

AI DeepMind rozwiązała problem, nad którym pracowano przez 50 lat

DeepMind, zajmujące się rozwojem modeli sztucznej inteligencji, rozwiązało problem, nad którym naukowcy głowili się przez ostatnie niemalże 50 lat. Sprawa dotyczy przewidywania sytuacji, w której białka ludzkie układają się w trójwymiarowe kształty. To fundamentalna wiedza pozwalająca lepiej zrozumieć biologiczne mechanizmy życia.

Dzięki najnowszemu programowi AI Alpha Fold, firma DeepMind i laboratorium badawcze pokazały, że sztuczna inteligencja jest w stanie przewidywać sposób, w jaki białka układają się w trójwymiarowe kształty. Niezależni naukowcy twierdzą, że przełom może pomóc naukowcom wyłuskać mechanizmy związane z tworzeniem się niektórych chorób i utorować drogę projektantom leków do skuteczniejszego ich zwalczania. DeepMind, w tym celu, rozpoczęło współpracę z kilkoma grupami badawczymi – początkowo skupiając się na malarii, śpiączce i jednej z chorób pasożytniczych.

Sztuczna inteligencja znów odnosi sukces

Demis Hassabis, założyciel DeepMind przekazał, iż przełomowa praca AI wraz z naukowcami jest ekscytująca i ważna. Prezes Royal Society, Venki Ramakirshnan wskazał, że odkrycie dokonane przez algorytmy jest oszałamiającym postępem, który zdarzył się na lata wcześniej niż spodziewali się tego naukowcy.

Deep Mind, do tej pory, było znane, między innymi, ze swoich modeli, które pozwalały pokonać najlepszych graczy w Go czy też Starcraft II. Rozrywka nie była jednak nigdy głównym celem firmy. Zamiast tego, gry stanowiły poligon szkoleniowy dla programistów, którzy rozwijali poszczególne modele tak, aby mogły się one przydać także w innych dziedzinach.

Obecnie naukowcy zidentyfikowali około 200 milionów białek, ale dokładne struktury są znane zaledwie dla kilku przypadków. Tradycyjne kształty odkrywane podczas badań laboratoryjnych wymagają ogromnej pracy i czasu. Sztuczna inteligencja może przyspieszyć ten proces.

DeepMind znów górą

Sztuczna inteligencja DeepMind była w stanie nie tylko przewyższyć wszystkie inne programy komputerowe, ale również osiągnęła dokładność porównywalną z czasochłonnymi i dokładnymi badaniami laboratoryjnymi.