sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja Facebooka i Instagrama lepiej opisze obrazki

Sztuczna inteligencja rozwijana przez Facebooka będzie w stanie lepiej opisać obrazki dodawane do Facebooka i Instagrama. Ulepszony system ma usprawniać korzystanie z mediów społecznościowych w przypadku osób z niepełnosprawnościami lub tych, którzy mają problem z widzeniem.

Facebook wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do podpisywania i opisywania obrazków, które pojawiają się w serwisie. Tekst alternatywny znajduje się w polu metadanych obrazu i opisuje jego zawartość. To na przykład „osoba stojąca na polu z koniem” lub „pies na łodzi”. Dzięki temu, sam obraz, który wyświetla się na ekranie, może być lepiej rozumiany przez osoby, które mają chociażby problem z widzeniem. Opisy są często dodawane ręcznie przez fotografa, ale użytkownicy indywidualni raczej się nimi nie przejmują, utrudniając ich odczytanie.

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja powie, co znajduje się na zdjęciu

Facebook pierwotnie stworzył swoje algorytmy Automatic Alt Text w 2016 roku – czyli w zasadzie pół dekady temu. Od tego czasu zespół odpowiedzialny za rozwój sztucznej inteligencji opracował wiele ulepszeń, dzięki czemu sam model jest szybszy oraz działa w bardziej szczegółowy sposób. Najnowsza aktualizacja dla AI Facebooka dodaje możliwość generowania bardziej szczegółowego opisu zdjęcia na żądanie.

Nowa wersja systemu rozpoznaje także 10 razy więcej przedmiotów i koncepcji niż na początku – obecnie może być ona wykorzystana w ponad 1200 różnych sytuacji. Opisy pojawiające się przy zdjęciach także zawierają więcej szczegółów.

Funkcja szczegółowego opisywania obrazów pojawi się na Facebooku w ramach testów i wraz z czasem będzie udostępniana szerszemu gronu użytkowników. Opisy są również proste, przez co będzie je łatwiej przetłumaczyć na inne języki niż angielski.