Sztuczna Inteligencja w Google Meet usunie dźwięki otoczenia
Zdjęcie autorstwa Ken Tomita z Pexels

Sztuczna Inteligencja w Google Meet usunie dźwięki otoczenia

Sposoby wykorzystania Sztucznej Inteligencji są przeróżne, od tych najbardziej zaawansowanych, dostępnych tylko dla garstki naukowców, po ułatwienie codziennych czynności życia codziennego. Dzięki niej, już wkrótce przyjemniejsze stanie się z bardzo popularnej, w ostatnim czasie, platformy do komunikacji zbiorowej Google Meet.

Odgłosy domowego biura

W czasach, gdy praca i nauka w formie zdalnej stały się codziennością, nasze domy i mieszkania spełniają się w kolejnej funkcji – domowego biura i osobistej sali lekcyjnej. Oczywiście, praktycznie nikt z nas nie posiada specjalnie przystosowanego do tego celu pomieszczenia. Zaaranżowanie takiego wymagałoby, między innymi, zastosowania wygłuszeń, by wyeliminować rozpraszające nas i przeszkadzające innym uczestnikom transmisji dźwięki otoczenia. Naturalnie, wiązałoby się to z przeznaczeniem sporej ilości gotówki, na co zapewne zdecydowałyby się tylko pojedyncze osoby.

Z pomocą przychodzi firma Google i jej technologia Sztucznej Inteligencji, od teraz dostępna w aplikacji Google Meet dla systemu Android oraz iOS. To właśnie dzięki niej, irytujące odgłosy z otoczenia znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Google Meet
fot. Google

Google Meet – lepsza jakość komunikacji

Podczas telekonferencji z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, czy to w pracy czy nauce, zdarza się obserwować przypadki, gdy wypowiedź prezentującego zakłócana jest przed odgłosy w jego otoczeniu. Sąsiad remontujący mieszkanie, popisy miłośników motocykli pod oknem czy szczekanie psa to tylko wybrane przykłady z tego nietypowego repertuaru. To właśnie z nimi SI w Google Meet będzie musiało się zmierzyć. Jako że głos człowieka jest dość charakterystycznym odgłosem do wyodrębnienia, Sztuczna Inteligencja ma spore szanse, by poradzić sobie z tematem bardzo dobrze.

Do samodzielnego włączenia

Mimo aktualizacji aplikacji, funkcja inteligentnej redukcji dźwięków otoczenia pozostanie wyłączona. By móc z niej skorzystać, należy oznaczyć stosowną opcję w menu aplikacji. Co istotne, nowość nie będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Google Meet od początku. Jako pierwsi będą mogli z niej skorzystać subskrybenci usługi G Suite Enterprise oraz G Suite dla Szkół i Uczelni. Jeśli oprogramowanie, z którego korzystamy, zostało udostępnione przez szkołę czy zakład pracy, jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie wymagana wersja.

Google meet
fot. Google

Home office na wyższym poziomie

Z uwagi na trwającą pandemię, producenci intensywnie rozwijają swoje narzędzia ułatwiające pracę i naukę w miejscu zamieszkania. Komunikatory ułatwiające prowadzenie telekonferencji to jedno z najpotrzebniejszych narzędzi, by tego typu pracę czy zajęcia prowadzić. Dzięki wprowadzonym innowacjom, Google Meet zyskał solidny atut ku temu, by pracodawcy i ośrodki edukacyjne korzystały właśnie z rozwiązania dostarczanego przez firmę z Mountain View.