Google

Sztuczna Inteligencja Google ma pomóc ludziom sadzić drzewa

Google oficjalnie zaprezentowało nowe narzędzie Tree Canopy Lab, które ma pomóc miastom sadzić więcej drzew w odpowiednich regionach. Dzięki sztucznej inteligencji, algorytmy będą w stanie podpowiedzieć rządzącym, które miejsca warto by zagęścić i gdzie posadzić dodatkowe drzewa.

Tree Canopy Lab od Google wykorzysta zdjęcia lotnicze, aby zmapować zieloną pokrywę miasta. W tym samym momencie firma wykorzysta algorytmy sztucznej inteligencji i zasugeruje, gdzie można by posadzić więcej drzew. Jak powszechnie wiadomo, budynki są podatne na zatrzymywanie ciepła w okresie letnim. Tree Canopy Lab może pomóc obniżyć temperaturę w najbardziej wrażliwych obszarach. Pierwsze miasto, które zostanie objęte programem pilotażowym, to Los Angeles.

Sztuczna inteligencja Google znów pomaga

Do stworzenia swoistych map, Google wykorzysta nie tylko zdjęcia lotnicze, ale również dane satelitarne z Map oraz aplikacji Earth. Te same dane zdjęciowe zostaną wykorzystane w Tree Canopy Lab, aby finalnie oszacować pokrycie drzew w wybranych regionach. Informacje zostaną finalnie wprowadzone na interaktywną mapę z dodatkowymi danymi – gęstością zaludnienia, ryzykiem upału czy też odległością pomiędzy sąsiadami na danych ulicach.

Tree Canopy Lab będzie w stanie wskazać, które obszary są bardziej narażone na wysokie temperatury.

Google

Inne firmy pracują nad podobnymi projektami

Nie tylko sztuczna inteligencja Google i narzędzie Tree Canopy Lab będzie odpowiedzialne za pomoc rządzącym. Podobna inicjatywa została uruchomiona w ostatnim czasie przez jedną z organizacji ochrony przyrody – American Forests – przy wsparciu giganta w postaci Microsoftu. Tym razem jednak narzędzie działało pilotażowo w hrabstwie Maricopa znajdującym się w Arizonie. Mapowanie dotyczyło również Rhode Island i San Francisco.

Projekt Google zapowiada się jednak ciekawie. Pytanie, jak będzie działał w rzeczywistości?