Sztuczna Inteligencja od IBM pomoże diagnozować schizofrenię i inne zaburzenia

polityka AI

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Firma IBM oraz amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia ogłosiły współpracę w zakresie prac nad wynalezieniem nowatorskiej metody wczesnego wykrywania zaburzeń psychicznych, zwłaszcza schizofrenii.

Zaburzenia psychiczne, podobnie jak choroby somatyczne, potrafią być prawdziwym zagrożeniem dla chorego. Zdarzają się również przypadki, kiedy to w wyniku niekontrolowanego działania jednostki z zaburzeniami ucierpią osoby postronne, często zupełnie przypadkowe. Osoby z zaburzeniami psychicznymi nie są bowiem zdolne do samodzielnego pokierowania własnym postępowaniem oraz właściwego rozpoznania konsekwencji swoich czynów.

Skoro więc zagrożenie jest spore, należałoby się z nim zmierzyć i to jak najszybciej, angażując w to możliwie duże środki. Decyzja o takim postępowaniu została podjęta w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ramach wielomilionowego projektu przeciwdziałania skutkom zaburzeń psychicznych, Narodowe Instytuty Zdrowia we współpracy z IBM mają wypracować nową technologię, pozwalającą na bardzo wczesne wykrywanie zaburzeń psychicznych oraz precyzyjną definicję grup ryzyka.

Sztuczna Inteligencja kontra schizofrenia

Zasada prowadzenia prac projektowych jest spójna z tym, o czym pisaliśmy w przypadku wielu innych zastosowań SI w medycynie. Dzięki współpracy z dużymi ośrodkami, uda się zebrać sporo cennych danych od pacjentów. Te posłużą do treningu Sztucznej Inteligencji, mogła odnajdywać niedostrzegalne dla ludzkich umysłów korelaty.

Biomarkery rozwiążą zagadkę

Czynnikiem, który będzie analizowany są zmiany w biomarkerach osób z zaburzeniami psychicznymi. To właśnie zmiany toksykologiczne, zgodnie z przypuszczeniami, mają być zaczątkiem i pierwszymi objawami poważnych chorób umysłowych.

Cel: precyzyjna diagnoza

Jednym z największych utrudnień w przeciwdziałaniu skutkom chorób psychicznych są problemy z ich diagnozowaniem, zwłaszcza we wczesnych stadiach. Osoby, u których zaczynają występować zaburzenia, z reguły nie zdają sobie sprawy z tego, co jest ich przyczyną, przez co rzadko sięgają po pomoc specjalistów. Gdyby IBM i NIH udało się opracować odpowiednie narzędzie, stosowne badanie mogłoby zostać zlecone do przeprowadzenia nawet podczas rutynowych badań.

Współpraca IBM i NIH to kolejny przykład, kiedy to ośrodki medyczne zwracają się o pomoc do gigantów technologicznych, przede wszystkim w kwestii możliwości skorzystania z ich potężnych narzędzi, wykorzystujących Sztuczną Inteligencję i inne nowoczesne technologie. W ciągu najbliższych lat może się okazać, że to właśnie na dyskach superkomputerów dokonają się największe osiągnięcia współczesnej medycyny.

Exit mobile version