sztuczna inteligencja

Sztuczna Inteligencja stworzy lek na COVID-19?

Sztuczna Inteligencja została wykorzystana do przeszukiwania bazy obecnie dostępnych leków. Naukowcy mają nadzieję, że specjalnie stworzone algorytmy będą w stanie odnaleźć kombinacje pozwalające wpływać na powrót do zdrowia w przypadku pacjentów zarażonych COVID-19.

Naukowcy wykorzystali uczenie maszynowe oraz Sztuczną Inteligencję, aby znaleźć na rynku leki, które byłyby w stanie pomóc pacjentom przechodzącym COVID-19. W nowym badaniu, opublikowanym w Nature Communications, Caroline Uhler z MIT zdradza, że jedyną słuszną opcją jest znalezienie nowego zastosowania istniejących leków.

Przeszukiwanie potencjalnie skutecznych kombinacji może być jednak bardzo utrudnione – ilość danych koniecznych do poddania analizie jest olbrzymia.

sztuczna inteligencja

Sztuczna Inteligencja walczy z COVID od samego początku

Sztuczna Inteligencja jest wykorzystywana do walki z COVID-19 praktycznie od początku pandemii. Naukowcy szukają sposobu na to, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać poszczególne algorytmy do konkretnych zadań. Zespół badawczy z MIT poszukiwał potencjalnych metod leczenia, analizując zmiany ekspresji genów w komórkach płuc spowodowane zarówno chorobą, jak i naturalnymi procesami starzenia się.

Caroline Uhler przekazała, iż tego typu kombinacja może pomóc ekspertom medycznym w znalezieniu leków do przetestowania na starszych osobach. Model AI w tym przypadku przeanalizował dwa zestawy danych wzorców ekspresji genów, aby zidentyfikować leki, które zdają się przeciwdziałać wirusowi.

Finalnie stworzona sieć ekspresji genów pokazała, które substancje powinny być w stanie zwalczać COVID-19 u starszych pacjentów.

Co ciekawe, stworzone modele analizujące możliwości konkretnych leków przeciwko SARS-CoV-2 pozwalają także na sprawdzenie ich potencjalnego działania w przypadku innych chorób. Oznacza to, że sama praca, w żadnym stopniu, nie idzie na marne, a AI może przydać się do niespodziewanego, przełomowego odkrycia w zakresie innych problemów zdrowotnych.