sztuczna inteligencja
fot. TCL

Sztuczna inteligencja na dobre zmierza do telewizorów

TCL zaprezentowało autorskie rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, które już wkrótce trafią do telewizorów firmy. TCL nie jest jednak jedyną marką, która bardzo mocno stawia na AI w swoich telewizorach.

Sztuczna inteligencja oraz jej wykorzystanie wzrasta praktycznie z miesiąca na miesiąc. TCL podczas targów IFA 2020 zaprezentowało możliwości związane z wykorzystaniem AI w swoich telewizorach. Marka korzysta z autorskiego silnika AiPQ, który jest w stanie ulepszyć wrażenia użytkownika związane z korzystaniem z telewizora.

Sztuczna inteligencja u TCL – jak to działa?

Mały chip TCL montowany w wybranych telewizorach firmy wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do rozpoznawania treści pojawiających się na ekranie. W ten sposób firma jest w stanie rozpoznać między innymi twarze czy tła pojawiające się w krajobrazach, aby później w czasie rzeczywistym dostosować odtwarzanie dźwięku na podstawie sceny lub muzyki. Algorytmy w telewizorach TCL mogą także zwiększać lub zmniejszać głośność na podstawie dźwięków otoczenia w mieszkaniu użytkownika.

Oprócz tego, chip w telewizorach TCL za pośrednictwem sztucznej inteligencji będzie w stanie także dynamicznie skalować treści w rozdzielczości 4K i dostosowywać je do ekranu podczas odtwarzania.

Więcej szczegółów możecie zobaczyć na filmie poniżej:

Póki co tylko na Android TV

Póki co, rozwiązania TCL z zakresu AI będą działały jedynie na telewizorach wyposażonych w oprogramowanie Android TV. Dodatkowo, algorytmy będą kompatybilne z modelami z wyświetlaczami QLED oraz LED i pozwolą także na między innymi sterowanie telewizorem za pomocą głosu czy też optymalizację obrazu z kamerki podczas rozmów wideo.

Inni producenci w postaci Samsunga oraz LG również bardzo mocno stawiają na rozwiązania z zakresu AI w swoich sprzętach. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko obserwować nowe funkcje, które będą pojawiały się na tych sprzętach w nadchodzących miesiącach.