T-Mobile
fot. Herald

T-Mobile: zasięg NB-IoT na 94% obszaru Polski

Sieć Narrowband-IoT to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z rozległych sieci czujników umieszczonych w miejscach, w których zasięg konsumenckich technologii transmisji danych nie jest dostępny. T-Mobile Polska właśnie podzieliło się informacją, zgodnie z którą jego sieć NB-IoT pokrywa już 94% obszaru naszego kraju.

Bezpieczeństwo, zasięg, oszczędzanie energii

Narrowband-IoT ma, w porównaniu do rozwiązań alternatywnych, wiele atutów dzięki którym budujący sieci urządzeń IoT powinni sięgać właśnie po nią. Dzięki zabezpieczeniom w postaci kart SIM (plastikowych albo wlutowanych w urządzenie) można być spokojnym o to, że dane przesyłane przez czujniki trawią w ręce osób do tego niepowołanych. Dodatkowo sieć korzysta z prywatnego APN – nie jest w żaden sposób połączona z internetem.

Z uwagi na bardzo dobre warunki propagacji fal sieci NB-IoT mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania okazały się nieskuteczne. Przykładem takiego zastosowania może być opisywany już na naszych łamach system funkcjonujący w przedsiębiorstwie Geotermia Podhalańska.

Nie bez znaczenia są również niskie wymagania odnośnie energii zużywanej przez urządzenia podłączone do sieci Narrowband-IoT. Niskie zużycie energii to brak konieczności ciągłego doładowywania urządzeń czy czasochłonnej i kosztownej wymiany baterii. Między innymi właśnie dzięki temu, w czujniki pracujące w sieci NB-IoT wyposażył się Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu. Rozmieszczone w kontenerach czujniki informują o ich zajętości, przez co możliwa jest optymalizacja procesu odbioru śmieci.

T-Mobile: zasięg NB-IoT na 94% obszaru Polski

T-Mobile zachęca do korzystania z NB-IoT

Usługa sieci Narrowband-IoT jest dedykowana dla dość wąskiego grona odbiorców docelowych, oczekujących możliwości korzystania z niezawodnej i energooszczędnej sieci urządzeń internetu rzeczy. Niemniej operator zachęca do sprawdzenia jego oferty i kontaktu każdego, kto byłby zainteresowany taką usługą.

Patrząc na udostępnioną mapę zasięgu NB-IoT, zasięgiem pokryte są wszystkie większe aglomeracje na terenie Polski, a największe białe plamy znajdziemy, dokładnie tak jak w przypadku innych sieci zarządzanych przez operatorów mobilnych, w Bieszczadach i na terenach przygranicznych.

T-Mobile NB-IoT

Fakt, że T-Mobile zdecydował się na rozbudowę NB IoT oznacza, że przewiduje silny wzrost popularności urządzeń internetu rzeczy w najbliższych latach. Analitycy tylko potwierdzają, że tak będzie w istocie.