T-Mobile
fot. Herald

T-Mobile uruchomiło pierwszą w Polsce kampusową sieć 5G

T-Mobile uruchomiło pierwszą w Polsce sieć kampusową stworzoną w oparciu o technologię 5G oraz LTE. Całe rozwiązanie działa już w Krakowie w lokalizacjach firmy ASTOR. Celem operatora jest stworzenie swoistej fabryki przyszłości, która będzie napędzana nowymi technologiami.

W przypadku T-Mobile i nowego pomysłu z kampusową siecią 5G mamy do czynienia z konkretnym rozwojem infrastruktury biznesowej, dedykowanej przedsiębiorstwom.  Czym jest sieć kampusowa? To nic innego, jak prywatna sieć komórkowa, która działa na małym obszarze i pozwala na komunikację w ramach konkretnego zespołu budynków lub miejsc. Całość jest zabezpieczona również w kontekście prywatności przesyłania danych. Firmie ASTOR zależało na tym, aby T-Mobile dostarczyło rozwiązanie z niskimi opóźnieniami przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej stabilności połączenia.

T-Mobile uruchamia sieć kampusową w Krakowie

Infrastruktura tworzona przez T-Mobile w Krakowie działa w oparciu o technologie związane z LTE oraz 5G. Całość jest zgodna z publicznymi chmurami obliczeniowymi oraz architekturą Edge Computing. Całość zlokalizowana została pomiędzy ASTOR Robotics Center przy ulicy Feliksa Wrobela oraz ASTOR Technology Park przy ulicy Smoleńsk. Sieć T-Mobile pokrywa więc ponad 2000 metrów kwadratowych hali fabrycznej oraz 300 metrów kwadratowych centrum innowacji.

Do skonstruowania sieci wykorzystano ponad 200 metrów kabli światłowodowych łączących trzy anteny sektorowe działające w pasmach 1800 oraz 2100 MHz. Stacje bazowe rozmieszczone w Krakowie przez T-Mobile zapewniają dostęp użytkownikom przy pomocy LTE oraz sieci 5G.

T-Mobile
fot. PPP

Do czego będzie wykorzystywana?

Siec kampusowa od T-Mobile będzie wykorzystywana przez firmę ASTOR do przesyłania danych diagnostycznych w czasie rzeczywistym. Całość będzie trafiała do platformy odpowiedzialnej za wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości w pracy. Dzięki wspomnianej sieci firma będzie także monitorowała urządzenia, pojazdy, produkty na linii montażowej, części w magazynach oraz trasy jakimi poruszają się pracownicy.

W przyszłości marka planuje rozszerzenie swoich technologii także na inne obszary.