Budka holograficzna Proto (Źródło: protohologram)
Budka holograficzna Proto (Źródło: protohologram)

Budka holograficzna Proto Epic wykorzystana z sukcesem przez niesłyszących

Podczas sympozjum naukowego Visual-Centric Teaching and Learning niesłyszący studenci przetestowali budkę holograficzną firmy Proto. Zademonstrowano potencjał technologii w zakresie dydaktyki.

Holograficzne metody komunikacji

Systemy holograficzne zdolne są do wygenerowania obrazów przestrzennych „nałożonych” na rzeczywistość. W zależności od zastosowanej technologii pozwala to na wzbogacenie procesu nauki lub wsparcie pracowników poprzez google XR. Jeszcze ciekawsze technologie pozwalają na wygenerowanie wysokiej jakości obiektów bez udziału okularów, i choć metody te znane są już od jakiegoś czasu, to niedawno zaczęły przybierać łudząco realne możliwości. Tego typu rozwiązaniem są urządzenia firmy Proto, które zostały wykorzystane przez Uniwersytet Gallaudet dla niedowidzących i słabosłyszących w trakcie sympozjum naukowego Visual-Centric Teaching and Learning.

Firma Proto uruchomiła w 2021 roku projektor holograficzny Epic, który ma na celu przesyłanie obrazów ludzi naturalnej wielkości do sali konferencyjnej, muzeum lub sceny konferencyjnej w celu interakcji w czasie rzeczywistym z poczuciem głębi. Okno podglądu jest obsługiwane dotykiem, na pokładzie znajdują się kamery zasilane sztuczną inteligencją, a także głośniki i mikrofony oraz diody LED w środku, które pomagają w cieniach i odbiciach. Firma cały czas dopracowuje urządzenie, a ich najnowszy model został wykorzystany przez studentów i wykładowców w trakcie sympozjum VCTL.

Hologram to nie tylko ciekawostka — to użyteczne narzędzie

Podczas sympozjum rektor uniwersytetu Roberta J. Cordano „przesłała się” do Proto Epic w celu interakcji z uczestnikami przy użyciu języka migowego. Była w stanie zobaczyć ludzi zgromadzonych przed urządzeniem o wymiarach 2,22 x 1,37 x 0,72 m dzięki transmisji na żywo z kamery i reagować w czasie rzeczywistym.

To spełnienie marzeń dla mnie osobiście i dla społeczności niesłyszących. Od dawna chcieliśmy przedstawić dwujęzyczność migową i angielską za pomocą technologii holograficznej, która pozwala nam w pełni wyrazić siebie w języku przestrzennym

Rektor uniwersytetu Gallaudet  Roberta J. Cordano

Proto to pierwsza na świecie holograficzna platforma komunikacyjna z własnym ekosystemem sprzętu, oprogramowania i aplikacji. Proto dynamicznie wchodzi w rozwiązania komunikacyjne i marketingowe, oferując urządzenia różnej wielkości w handlu detalicznym, hotelarstwie, rozrywce, opiece zdrowotnej, edukacji, usługach finansowych, technologii i sztuce. Wykorzystanie holograficznej budki przez studentów Gallaudet udowadnia, że ta innowacyjna technologia ma ogromny potencjał.