Na nocnym niebie możemy oglądać setki, a nawet tysiące gwiazd gołym okiem, jednak niektóre punkty wyróżniają się na tle tłumu, z uwagi na to, że świecą najintensywniej. Jeden z najjaśniejszych obiektów – gwiazda, czyli Betelgaza, na przełomie ostatnich lat nieco straciła „na mocy”, przez co „spadła” w rankingu. Znamy powód, dlaczego tak się stało.
Gwiazda Betelgaza już nie świeci tak jasno
Nie jest tajemnicą, że istnieją jaśniejsze i mniej świecące obiekty na nocnym niebie. Najjaśniejsza gwiazda to Syriusz, zdobiący południowe niebo. W rankingu za Syriuszem znajdują się Kanopus, Arktur czy Alfa Centauri, natomiast opisywana dziś Betelgaza do 2019 roku była 9. najjaśniejszym punktem na nocnym niebie.
W tym samym roku zaczęła jednak przygasać, a już w lutym 2020 gwiazda straciła 66% swojej pierwotnej jasności. Dlaczego tak się stało? Do niedawna były to teorie, jednak już mamy pewność. Betelgaza zbliża się do końca swojego gwiezdnego życia. Na powierzchni ciała niebieskiego doszło do ogromnego wybuchu, jednak nie takiego zwykłego, jak przykładowo koronalne wyrzuty masy Słońca, a zdecydowanie silniejszego.
Wybuch sprawił, że jest ciemniejsza
Eksplozja miała rozerwać fragment powierzchni gwiazdy 400 milionów razy większy w porównaniu do tego, co tworzy Słońce podczas 11-letniego okresu zwiększonej aktywności. Fakt faktem, Betelgaza to czerwony nadolbrzym, który ma promień 887 (+/- 203) razy większy niż nasza Gwiazda, jednak jak dotąd naukowcy zajmujący się sprawą nigdy wcześniej nie widzieli tak ogromnego wyrzutu masy z powierzchni gwiazdy.
Według badań z 2021 roku, Betelgaza ostatecznie eksploduje jako supernowa, jednak może to zająć nawet kolejne 100000 lat. Erupcja wręcz wyrwała część dolnej atmosfery gwiazdy, czyli fotosfery, co pozostawiło chłodny punkt na powierzchni, wybuch wygenerował wyrzut chmury pyłu, który również przysłonił część światła gwiazdy.
Zarówno punkt, jak i pył, miały bezpośredni wpływ na to, że Betelgaza nie świeci już tak jasno na nocnym niebie. To niesamowite, że możemy być świadkami tego, że Wszechświat się zmienia na naszych oczach.