Teleskop Hubble'a złapał śmierć gwiazd w mgławicach
fot. NASA

Teleskop Hubble’a złapał śmierć gwiazd w mgławicach

Teleskop Hubble’a wykonał dwa nowe zdjęcia, które pokazują śmierć gwiazd w mgławicach takich, jak NGC 6302 oraz NGC 7027. Na fotografiach przesłanych przez teleskop można zaobserwować między innymi ogromny wyrzut energii w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy skierowali kamerę Wide Field Camera 3 Teleskopu Hubble’a w stronę dwóch mgławic – NGC 6302 i NGC 7027. Tego typu mgławice są ogromnymi chmurami pyłu i gazu – to także jedne z najbardziej zapylonych mgławic, jakie zostały kiedykolwiek zbadane przez sam teleskop. Na zdjęciach przesłanych na Ziemię można zobaczyć, jak dokładnie wygląda śmierć gwiazdy i towarzyszący jej wyrzut materii.

Teleskop Hubble'a złapał śmierć gwiazd w mgławicach
fot. NASA

Teleskop Hubble’a wciąż zadziwia

Na pierwszym zdjęciu można zobaczyć NGC 6302, znaną także jako Mgławica Motyla. Obiekt ten znajduje się w Drodze Mlecznej, około 3800 lat świetlnych od naszej planety – w gwiazdozbiorze Skorpiona. Świecący gaz mgławicy był niegdyś jej zewnętrzną warstwą, został on jednak wyrzucony w przestrzeń kosmiczną przez ostatnie 2200 lat.

Do stworzenia zdjęcia naukowcy wykorzystali obserwacje Teleskopu Hubble’a prowadzone poprzez pozyskiwanie fal o wielu różnych długościach.

Obie mgławice widoczne na zdjęciach mają w sobie struktury spowodowane przez śmierć gwiazdy. Gdy niektóre z gwiazd zbliżają się do końca życia, wyrzucają z siebie zewnętrzne warstwy i strumienie gorącego gazu. Tego typu dżety zmieniają się w czasie i to właśnie możemy zobaczyć na opisywanych fotografiach.

Drugie ze zdjęć przedstawia NGC 2027 oraz zmiany mgławicy w skutek umierania gwiazd – na początku NGV 2027 istniała jako kulisty (lub spiralny) kształt, jednak naukowcy nie są pewni, co dokładnie spowodowało zmianę jej wielkości oraz kształtów.

Teleskop Hubble'a złapał śmierć gwiazd w mgławicach
fot. NASA

Historia na zdjęciach

Zarówno NGV 6302 oraz NGC 7027 zawierają w sobie pozostałości po gwiazdach, których masa była nawet do pięciu razy większa od naszego Słońca. Wszystko to zamknięte jest w czasie – światło docierające do nas z obu mgławic, obserwowane przez Teleskop Hubble’a, pokazuje wydarzenia sprzed setek tysięcy lat.

Nie wiadomo bowiem, jak obie te piękności wyglądają na dzień dzisiejszy.