The Boring Company Loop

Choć trudno to sobie wyobrazić, The Boring Company planuje użyć autopilota Tesli w tunelach Loop

Dzięki włamaniu do systemu Loop poznaliśmy plany dotyczące dalszego rozwoju tunelu w Las Vegas. Jeżdżące nim samochody Tesla, być może, w przyszłości będą korzystać z autopilota.

Projekt Loop, czyli samochody zamiast metra

Założeniem pojektu Loop, realizowanego przez należącą do Elona Muskę firmę The Boring Company, jest wynalezienie pośredniego rozwiązania między dotychczasową komunikacją podziemną, realizowaną przez metro, a tunelami hyperloop, pozwalającymi na poruszanie się ze zdecydowanie większą prędkością.

W tunelach Loop, zamiast kolei, podróżować mają samochody marki Tesla. Elektryczne, zeroemisyjne oraz, co ciekawe, autonomiczne. Już od początku było wiadome, że wprowadzenie jakiejkolwiek technologii jazdy autonomicznej w tunelach, będzie niezwykle trudne. Tymczasem, dzięki przejętej korespondencji, dowiedzieliśmy się, że istnieje taka możliwość.

Autonomiczne Tesle zamiast metra? Brzmi nieprawdopodobnie

Pierwszy odcinek Loop, składający się z trzech stacji, już funkcjonuje na terenie Las Vegas. Co ciekawe, już 21 czerwca, ledwie dwa tygodnie po oficjalnym uruchomieniu, doszło do włamania do systemu. Nieautoryzowany pojazd nie tylko mógł poruszać się tunelem, ale też udostępnił swojej załodze możliwość podglądu korespondencji wewnętrznej Loop. Treść wiadomości trafiła w ręce dziennikarzy serwisu TechCrunch, z którego dowiadujemy się o całym zamieszaniu.

Najciekawszym, czego dowiedzieliśmy się z przejętych maili, są plany dotyczące udostępnienia funkcji Autopilot wewnątrz tuneli. W praktyce oznaczałoby to, że pojazdy marki Tesla, mogłyby jeździć same między poszczególnymi przystankami. Oczywiście, to nie takie proste, jak się wydaje.

Nawet zakładając, że komputer będzie w stanie idealnie, bezpiecznie poprowadzić samochód między poszczególnymi punktami, nie spełni pozostałych zadań obsługi pociągu, zwłaszcza tych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerom. Autopilot nie pomoże w razie nagłej utraty zasilania, wypadku czy pożaru, podczas którego konieczna będzie natychmiastowa ewakuacja.

Kierowca jeszcze długo pozostanie na swoim miejscu

Na dzień dzisiejszy, samochody poruszające się tunelami Loop, jeżdżą z kierowcą za kierownicą. Mimo wielkiego entuzjazmu The Boring Company i samego Elona Muska, wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez wiele lat nic w tej kwestii się nie zmieni.