Tiden
fot. Tiden

Tiden to inteligentny zegarek… który nie istnieje

Kupując inteligentny ekran, który służyć miałby również za zegarek do postawienia na szafce nocnej, musimy pogodzić się z tym, jak będzie on wyglądał. Dostępne na rynku produkty od Amazona, Google czy Xiaomi wyglądają prawie identycznie. Czy projekt koncepcyjny o nazwie Tiden będzie w stanie zerwać z tą regułą?

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Zanim przejdziemy do opisywania samego urządzenia, należy wspomnieć o rzeczy najważniejszej – Tiden (bo tak nazywa się ten projekt) jest aktualnie tylko i wyłącznie konceptem stworzonym przez szwedzkiego UX-designera Johna Karlssona. Materiał prezentujący zegarek opublikowany został na jego Twitterze, gdzie sam twórca wypowiadał się, że to niestety wszystko, co do tej pory przygotował.

Wróćmy jednak do samego projektu. Tiden to inteligentny zegarek, który wbudowany został w tradycyjny czasomierz, wyposażony w dwa dzwonki i młoteczek odbijający się między nimi. Jak widać na stworzonym przez Karlssona filmie, to właśnie te dwie metalowe części użyte mogą być jako pokrętła. Lewy dzwonek odpowiadać miałby za poruszanie się między ekranami, podczas gdy prawy używany byłby do regulacji wartości, takich jak głośność, długość timera, czy ustawianie czasu.

Ekran umieszczony na froncie urządzenia zastępowały tradycyjną tarczę, umożliwiając tym samym jej modyfikację. Wyświetlacz użyty mógłby być również do innych rzeczy, takich jak pokazywanie odpowiedzi ze wspieranego asystenta głosowego czy do wyświetlania obrazu z podłączonych kamer. Jak mówi sam autor, przód Tiden może również reagować na nasz dotyk, dodając jeszcze jeden sposób na zarządzanie całym urządzeniem.

Czy Tiden trafi na półki sklepowe?

Po tak dużym zainteresowaniu projektem, John Karlsson nie wyklucza, że w przyszłości na rynek trafi prawdziwy produkt, oparty na właśnie tym designie. Na ten moment oczywiście nie jest jeszcze wiadomo kiedy, na jakich zasadach, ani czy w ogóle to nastąpi.

Tiden
fot. Tiden

O ile sam koncept nie jest żadną nowością, o tyle informacją wartą wspomnienia jest fakt, że być może coś zaczyna dziać się w temacie pojawienia się Tiden na rynku. Autor projektu uruchomił specjalną stronę internetową, na której zapisywać możemy się do newslettera, w którym wysyłane będą aktualizacje dotyczące tego inteligentnego zegarka.