Autonomiczne busy znikają z wioski olimpijskiej po kolizji z pieszym

Autonomiczne busy znikają z wioski olimpijskiej po kolizji z pieszym

Ostatnie dni przynoszą kolejną, smutną wiadomość dla wszystkich zainteresowanych rozwojem technologii jazdy autonomicznej. Po nieciekawych doniesieniach o jakości systemu FSD w Tesli, przyszła pora na wydarzenia z Japonii. W roli głównej, bus realizujący transport w wiosce olimpijskiej.

Choć olimpijski znicz zgasł kilka tygodni temu, właśnie zapłonął na nowo. Stało się tak za sprawą niedawno zainaugurowanych Igrzysk Paraolimpijskich, w których mierzą się ze sobą, a przede wszystkim z własnymi słabościami, sportowcy niepełnosprawni. Wraz z przybyciem do Tokio paraolimpijczyków, wznowiono komunikację na terenie wioski olimpijskiej. Ta realizowana była również przez autonomiczne busy Toyota e-Palette. Niestety, jeden z nich właśnie spowodował wypadek, którego pokłosiem jest wstrzymanie eksploatacji tych ciekawych pojazdów na terenie miejsca, w którym przebywają paraolimpijczycy.

Bus nie zauważył pieszego

Do incydentu z udziałem autonomicznego busa doszło na przejściu dla pieszych. Przechodzący przez nie, niewidomy sportowiec, został potrącony. Na szczęście wypadek nie okazał się śmiertelny, a poszkodowany powoli wraca do zdrowia.

Wypadek miał miejsce mimo tego, że na pokładzie busa znajdowało się dwóch operatorów oraz pięciu pasażerów. Nikt z podróżujących Toyotą e-Palette nie został poszkodowany.

Toyota e-Palette fot. Newsweek
Toyota e-Palette fot. Newsweek

Toyota: przepraszamy i zbadamy, dlaczego doszło do wypadku

Incydent z udziałem autonomicznego pojazdu Toyoty został już skomentowany przez przedstawicieli marki. W pierwszej kolejności, skierowano przeprosiny do poszkodowanego i pasażerów pojazdu. Następnie obiecano ścisłą współpracę z japońską policją, celem rzetelnego wyjaśnienia przyczyny wypadku. Oprócz tego, Toyota podejmie własne dochodzenie, by zweryfikować, co zawiodło, że zdarzył się wypadek, który przy większej prędkości mógł okazać się śmiertelny.

Mając na uwadze stosunkowo nieodległy termin końca Igrzysk Paraolimpijskich, należy się spodziewać, że Toyoty e-Palette nie wyjadą na drogi wioski olimpijskiej już nigdy.