Dotarły do nas dwie ciekawe wiadomości dotyczące polskich sukcesów ze świata energii ze źródeł odnawialnych. Politechnika Łódzka i studenci AGH pracują nad stworzeniem wyspecjalizowanych turbin wiatrowych. Jedno odkrycie zostało już opublikowane, a nad drugim Polska współpracuje z Turcją, dzięki uzyskaniu 300 tys. euro w konkursie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych. O tym, że warto nad nimi pracować, opowiedzieliśmy w artykule o pobiciu rekordów produkcji energii elektrycznej, dzięki panelom słonecznym i farmom wiatrowym.
Co stworzyli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej?
Studenci AGH zaprojektowali przełomową wersję turbiny wiatrowej. Badacze wyposażyli ją bowiem w wyspecjalizowany system generatorów energii, zwiększając tym samym roczną wartość produkcji energii.
Rozwiązali też szereg problemów dotyczących budowy mechanicznej turbin, wprowadzając nastepujące poprawki:
- 3 rodzaje generatorów, różniące się między sobą prędkością obrotową i mocą,
- poprawa aerodynamiki, dzięki nowej budowie łopatek,
- skuteczniejszy system regulacji ustawienia turbiny odpowiednio do kierunku wiatru,
- zaproponowali nowy materiał, z którego można wykonywać łopatki – lekkie i twarde włókno węglowe,
- modułowy sterownik, zarządzany z poziomu komputera stacjonarnego.
Warto nadmienić, że to tylko jedna z wielu zasług studentów AGH z koła Eko-Energia dla ochrony środowiska. Wcześniej opracowali oni około 30 rozwiązań, działając w ramach Laboratorium konwersji energii słonecznej, Laboratorium turbin wiatrowych czy projektu Windy.
Turbina Ninlil z Politechniki Łódzkiej
Z kolei Politechnika Łódzka w ramach współpracy z inwestorami z Turcji i Polski zyskała 300 tys. euro na badania nad ultranowoczesną turbiną wiatrową, tworzoną na podobieństwo tureckiej turbiny Enil autorstwa start-upu Devecitech.
Celem badań jest produkcja siostrzanej turbiny Ninlil, czyli pobierającej energię także ze sztucznego wiatru, wytwarzanego np. przez przejeżdzające samochody.
Politechnika Łódzka, we współpracy z polską firmą Ergos, opracuje systemy sterowania i automatyzacji, a polska firma Enerwis zadba o spełnienie przez maszynę wszystkich wymagań rynku energii odnawialnej i współpracę z partnerami.
Życzymy powodzenia w realizacji tego projektu i dziękujemy za wszystkie prace nad ochroną środowiska!