tenis

Tęsknisz za turniejami tenisa? Sztuczna inteligencja pomoże

Chociaż w tym roku turniej Wimbledon się nie odbędzie, sztuczna inteligencja może zagwarantować podobne emocje wszystkim fanom tenisa. Badacze stworzyli model AI, który generuje nowe, realistyczne mecze. Oto, jak działa.

Fani dwóch dziedzin

Program ten jest dziełem naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Przetrenowali oni model AI na bazie danych zawierającej opisane filmy prawdziwych meczy tenisa. Po przeanalizowaniu tych klipów, sztuczna inteligencja nauczyła się przewidywać, jak zawodnicy zachowują się w określonych sytuacjach.

Podsumowaniem tego procesu jest wygenerowany film nigdy wcześniej niewidzianego meczu tenisa ziemnego.

Film opisujący to badanie / źródło: Haotian Zhang – YouTube

Tenis nieziemski

Co ciekawe, wykorzystując ten model sztucznej inteligencji, badacze mogliby tworzyć mecze, których fani najbardziej wyczekują. Już w powyższym filmie możemy zaobserwować prawdziwy hit – Rafael Nadal kontra Novak Djokovic.

Twórcy sugerują nawet, że system ten może wygenerować symulację meczu tego samego zawodnika przeciwko sobie. Brzmi to dosyć dziwnie, lecz na pewno nie jeden fan tenisa chciałby to zobaczyć. Potrzebna do tego jest jednak odpowiednio duża ilość danych wejściowych. Najlepiej wypadłaby baza danych zawierająca wszystkie mecze danego zawodnika. Nie jest to jednak niemożliwe.

Tęsknisz za turniejami tenisa? Sztuczna inteligencja pomoże
Oprócz (braku) cieni zawodników trudno odróżnić film ten od zwyczajnego meczu / fot. Haotian Zhang – YouTube

Ciekawe, ile osób domyśliłoby się, że ten film jest wygenerowany komputerowo, jeśli naukowcy puściliby go w pewnym amerykańskim barze…