Hyundai
fot. Unsplash.com

Samochody Hyundai ocenią kierowcę i pozwolą zapłacić mniej za ubezpieczenie

Hyundai Blue Link – platforma dla skomunikowanych pojazdów koreańskiej marki właśnie otrzymała istotne usprawnienie. System oceny kierowcy pozwoli zaoszczędzić na zakupie polisy ubezpieczeniowej na kolejny okres.

Ubezpieczenia pay as you drive (ang. płać tak, jak jeździsz) są dostępne na rynku już od dłuższego czasu. Nie są nowością również w Polsce, gdzie oferuje je np. Ergo Hestia. By z nich korzystać, co do zasady, trzeba zainstalować na swoim smartfonie aplikację zbierającą dane o stylu jazdy kierowcy na podstawie wskazań GPS. Rozwiązanie Hyundai, w przeciwieństwie do tych instalowanych w smartfonach, ma być znacznie dokładniejsze.

Jak to możliwe? Wbrew pozorom to dość proste. System zainstalowany w smartfonie jest w stanie analizować właściwie tylko jeden parametr jazdy – prędkość. Dodatkowo, gdy dany kierowca wie, że dany odcinek drogi pokona niezgodnie z przepisami, może aplikację do monitorowania (albo cały smartfon) po prostu wyłączyć, przez co dane nie zostaną zarejestrowane.

System zintegrowany z oprogramowaniem samochodu jest znacznie bardziej dokładny – oprócz śledzenia większej ilości parametrów jazdy (płynność jazdy, czas reakcji, pora dnia, czas spędzony za kierownicą), pozostaje zawsze włączony, dlatego nie umkną mu ewentualne wybryki właściciela.

Rozwiązanie opracowane przez Hyundai we współpracy z Verisk ocenia kierowcę w skali od 0 do 100, a ocena aktualizowana jest każdego tygodnia. W zależności od tego, jak wysokim współczynnikiem Driving Score legitymuje się dany kierowca, za polisę ubezpieczeniową zapłaci odpowiednio mniej. Ma to być ułatwieniem w szczególności dla młodszych, mniej zamożnych kierowców chcących ograniczyć koszty posiadania samochodu.

Ubezpieczenie pay as you drive na platformie Hyundai Blue Link dostępne jest, na tę chwilę, dla klientów ze Stanów Zjednoczonych. Gdyby w Polsce znalazł się ubezpieczyciel chcący podjąć współpracę, być może zostanie udostępniony również u nas.