urządzenia ubieralne
fot. Unsplash.com

Urządzenia ubieralne pomogą wykrywać koronawirusa?

Urządzenia ubieralne z Bluetooth będą mogły zostać podłączone do systemów powiadamiania o narażeniu na infekcję koronawirusa. O sprawie poinformowało Bluetooth Special Interest Group.

W wybranych krajach na całym świecie rządy wprowadziły specjalne oprogramowanie, które za pośrednictwem smartfonów i interfejsu Bluetooth ma pozwolić na łatwiejsze informowanie użytkowników o potencjalnym narażeniu się na infekcję COVID-19. Okazuje się, że do tego procederu będzie można wykorzystać nie tylko smartfony, ale również urządzenia ubieralne, takie jak chociażby inteligentne opaski czy zegarki. Ma to pomóc zwiększyć zasięg działania opisywanego oprogramowania.

Urządzenia ubieralne kontra pandemia

Wszystkie dotychczasowe, publiczne systemy do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, korzystają z technologii Bluetooth w smartfonach. Systemy typu ENS już istnieją, jednak programiści mają nadzieję, że dodanie obsługi urządzeń ubieralnych pozwoli zwiększyć sieć uczestników – także o osoby starsze, które często posiadają inteligentne opaski na ręce. To samo tyczy się dzieci, które coraz chętniej korzystają z tego typu sprzętów.

Rozwiązanie jest dalej w trakcie rozwoju, ale według Bluetooth Special Interest Group, oficjalna specyfikacja powinna zostać opracowana na przestrzeni najbliższych kilku tygodni.

urządzenia ubieralne
fot. Unsplash.com

130 firm ma pracować nad zwiększeniem sieci

Aby pomóc w opracowaniu odpowiednich algorytmów, które pozwoliłyby rozszerzyć działanie systemu powiadamiania także na urządzenia ubieralne, 130 firm stworzyło swoistą koalicję mającą ustandaryzować obsługę konkretnych sprzętów.

Systemy danych typu ENS są obecnie uznawane za niezwykle ważne w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dane oraz informacje zawarte w smartfonach (oraz w przyszłości także w wearables) mają pomóc państwom skutecznie panować nad ogniskami zakażeń.

Obecnie nie wiadomo dokładnie, na których sprzętach ubieralnych będzie mogło działać oprogramowanie komunikujące się przez Bluetooth. Trzeba także pamiętać, że finalnie zależy to także od producenta danego sprzętu czy zdecyduje się on na wdrożenie stosownej aktualizacji.