Microsoft Viva
fot. Microsoft

Viva – nowe narzędzie dla firm od Microsoftu

Popularyzacja programów takich jak Zoom, Discord czy (przede wszystkim) Microsoft Teams, w ciągu ostatnich miesięcy, nie pozostała niezauważona. Wiele firm wyczuło okazję, na zbudowanie swoich własnych, ułatwiających zdalne działanie firmy. Microsoft zaprezentował właśnie nową usługę o nazwie Viva, która ma być wszystkim tym, czego potrzebować może przedsiębiorstwo stawiające na home office.

Facebook, komunikator, intranet i Wikipedia w jednym 

Jak wypowiedział się sam CEO Microsoftu, Satya Nadella, ostatnie 11 miesięcy przyniosło ze sobą największy wzrost popularności pracy zdalnej w całej historii. O ile zmusiła nas do tego globalna epidemia, o tyle skutki tak dużej zmiany pozostaną z nami jeszcze dłużej, niż sama pandemia.

To właśnie ta myśl przyświecała Microsoftowi podczas tworzenia swojego najnowszego portalu – Viva. Moduł ten wbudowany zostanie w aplikację Teams, gdzie na przestrzeni całego roku pojawiać będą się jego kolejne elementy. Cały portal podzielony zostanie na cztery części: Connections, Insights, Topics i Learnings.

Zacznijmy od modułu najbardziej oczywistego – usługa Connections ma służyć za zdalny odpowiednik open-space. Ten zbudowany na technologii SharePoint “portal społecznościowy” ma zastąpić interakcje międzyludzkie, które to miejsce miały dotychczas w biurach. O wiele mniejszą popularnością cieszyć będzie się druga część Microsoft Viva, jaką jest Insights. To właśnie ta usługa pozwolić ma na śledzenie postępu pracy, a także samego zaangażowania pracowników wykonujących swoje zadania z domu. 

Microsoft Viva
fot. Microsoft

Kompendium wiedzy dla każdego pracownika

Dwie pozostałe części Microsoft Viva, czyli Learnings i Topics będą używane natomiast do nauki nowych pracowników oraz poszerzania wachlarza umiejętności tych z dłuższym stażem. Zakładka Learnings zawierać będzie treści i kursy przygotowane przez Microsoft, LinkedIn, czy także naszego pracodawcę. Moduł Topics będzie natomiast swego rodzaju Wikipedią, w której to (oczywiście w zależności od woli osób decyzyjnych) znajdziemy wszystkie zagadnienia i informacje niezbędne do wykonywania naszej pracy.

Microsoft Viva
fot. Microsoft

Microsoft zapowiada, że o ile pierwsze funkcje Viva trafią do aplikacji Teams już w bardzo niedalekiej przyszłości, to niestety te bardziej zaawansowane moduły pojawiać będą się na przestrzeni całego roku 2021. Bardzo łatwo dostrzec, że firma dąży do uczynienia z popularnych Teamsów usługi, na której firmy oprzeć mogą całą komunikację, a teraz także przekazywanie informacji, zagadnień i wiedzy. Być może właśnie dzięki tym decyzjom, już niedługo do zdalnej pracy nie potrzebować będziemy setek aplikacji, stron i usług, bo wszystko dostępne będzie właśnie w Microsoft Teams.