Ministerstwo Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji fot. Wikipedia

Słowo dnia: dymisja. Wanda Buk opuszcza fotel Wiceministra Cyfryzacji

Po niespodziewanej dymisji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, ogłoszono wakat na kolejnym stanowisku w rządzie. Pracę w Ministerstwie Cyfryzacji zakończyła Wanda Buk, odpowiedzialna, między innymi, za budowę sieci 5G.

Niespodziewana zmiana

Wokół budowy sieci 5G w Polsce dzieje się coraz więcej. Operatorzy stawiają kolejne nadajniki, działające w oparciu o już posiadane częstotliwości, dodatkowo prowadzą intensywne testy na częstotliwościach docelowych. Równolegle trwają prace legislacyjne, zmierzające do nadania nowej sieci właściwych ram prawnych. Te właśnie natrafiły na kolejną komplikację.

Wanda Buk, Wiceminister Cyfryzacji
Wanda Buk, była Wiceminister Cyfryzacji fot. Ministerstwo Cyfryzacji

W wyniku paraliżu instytucji państwowych wywołanego przez pandemię, odwołano planowaną aukcję częstotliwości pod budowę sieci 5G. Nowa miała zostać zorganizowana i przeprowadzona najszybciej jak to możliwe – w drugiej połowie 2020 roku. Tymczasem mamy do czynienia z kolejną zmianą personalną, po zmianie na stanowisku Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która w teorii może opóźnić cały proces.

Wanda Buk – odpowiedzialna za polskie 5G

Wanda Buk, jako wiceminister odpowiedzialna z ramienia rządu za budowę sieci 5G w Polsce, często zabierała głos w mediach, tłumacząc i wyjaśniając przebieg poszczególnych etapów formalnych procesów, dzięki którym budowa i uruchomienie odpowiednej infrastruktury przez operatorów będzie możliwe. Zasłynęła, między innymi, ze zdecydowanych wypowiedzi na temat prób dezinformacji społeczeństwa i źródła nieprzychylnych inwestycjom, najczęściej nieprawdziwych informacji. Teraz jednak jej stanowisko zajmie ktoś inny.

Była już Wiceminister Cyfryzacji tak odniosła się do sytuacji w mediach społecznościowych:

Nazwisko osoby zajmującej stanowisko, na którym dotychczas pracowała Wanda Buk poznamy zapewne w ciągu najbliższych dni. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że będzie to osoba na tyle doświadczona i kompetentna, że poradzi sobie w tym niezwykle trudnym czasie rozstrzygania aukcji częstotliwości, a także rozwiązania sytuacji współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi i ewentualnym ograniczeniem udziału chińskich podmiotów w budowie sieci.

Jako entuzjaści nowych technologii liczymy na pomyślne rozwiązanie sytuacji.

Aktualizacja 18.08 g. 21:45

Zgodnie z przekazaną informacją prasową, Wanda Buk została powołana w skład zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. informuje, że 18 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu pani Wandy Buk w skład Zarządu XI kadencji od 1 września 2020 r. i powierzeniu jej funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Regulacji.