Warszawa
fot. ZDM Warszawa

Warszawa rozszerza e-kontrolę. Na ulice wyjedzie kolejne auto

Warszawa postanowiła – miasto wykorzysta trzeci pojazd, który zajmie się automatycznym kontrolowaniem źle zaparkowanych samochodów. Okazuje się, że projekt prowadzony od kilku miesięcy przy wykorzystaniu technologii stał się prawdziwym sukcesem.

Kilka dni temu Warszawa postanowiła dodać do swojej floty samochodów kolejny pojazd, który będzie odpowiedzialny za e-kontrolę, czyli po prostu wyłapywanie źle zaparkowanych aut. Całość wyjeździe na ulicę już 7 września tego roku i zajmie się nową, rozszerzoną strefą parkowania, obejmującą Pragę Północ oraz kawałek Woli.

Warszawa sukcesywnie wykorzystuje technologię

Warszawa do e-kontroli wykorzysta Nissana Leaf – dokładnie ten sam model, jak w przypadku poprzednich dwóch, działających pojazdów. Samochód zostanie wyposażony w zestaw kamer oraz odpowiednich sensorów na dachu, który pozwoli na sprawdzenie czy dane auto jest poprawnie zaparkowane oraz czy właściciel uiścił opłatę za postój.

Przy pomocy specjalnych kamer, Nissan Leaf do e-kontroli skanuje tablice rejestracyjne i przesyła dane do bazy ZDM w celu weryfikacji opłaty. Co ciekawe, auto działa na akumulator elektryczny. Warszawa zapewnia, iż trzeci samochód będzie korzystał z technologii RFID pozwalającej na automatyczne rozpoznanie etykiety służącej do bezpłatnego postoju.

Co z bezpieczeństwem?

Kamery rejestrujące zamontowane na autach służących do e-kontroli automatycznie wymazują wszystkie obrazy oraz wizerunki przechodniów, które mogą pojawić się podczas wykonywania fotografii. Numery rejestracyjne samochodów, które zostały porównane w bazie danych, zostają automatycznie skasowane.

Wygląda na to, że Warszawa jest zadowolona z działania swojego systemu umieszczonego na specjalnych samochodach. Od 7 stycznia 2020 roku do 31 lipca auta skontrolowały 679 741 pojazdów zaparkowanych w strefie. Dzięki samochodom do e-kontroli wystawiono ponad 100 tysięcy mandatów.

Nic więc dziwnego, że cały projekt będzie kontynuowany.