Wi-Fi 7 coraz bliżej - MediaTek zapowiada prezentację nowego standardu sieci

Wi-Fi 7 coraz bliżej – MediaTek zapowiada prezentację nowego standardu sieci

W dzisiejszych czasach technologia bardzo szybko idzie do przodu. Wielokrotnie zdarza się, że nawet najnowsze i najszybsze na obecną chwilę standardy, bardzo szybko zostają zastąpione przez kolejne, dodatkowo ulepszone ich wersje. Niespełna dwa lata po pojawieniu się na rynku Wi-Fi 6, a później 6E, firma MediaTek zapowiada prace nad Wi-Fi 7 – nowym standardem sieci bezprzewodowej.

O Wi-Fi 6 słów kilka

Wi-Fi 6, wprowadzane do większości nowych routerów, oferuje maksymalną przepustowość sieci w wysokości 9,6 Gbps. Jego główną zaletą nie miało być zwiększenie prędkości internetu, ale sprostanie większemu zapotrzebowaniu i dostępność stabilnego łącza dla bardzo dużej liczby użytkowników.

Coraz częściej wśród urządzeń rozsyłających sieć pojawiało się hasło Wi-Fi 6E, które w skrócie można określić jako Wi-Fi 6 rozbudowane o pasmo 6 GHz. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie opóźnień, a także zwiększenie przepustowości i prędkości sieci.

Będzie jeszcze szybciej

MediaTek deklaruje, że nowy standard Wi-Fi 7 będzie 2,4 razy szybszy od Wi-Fi 6 oraz 6E. Prędkość to jednak nie jedyna zaleta nowej sieci. Według firmy Wi-Fi 7 „znacznie” ograniczy opóźnienie, które ważne jest zwłaszcza w grach.

Nowy standard ma również używać specjalnej technologii zmniejszającej interferencje sygnałów dochodzących z zewnątrz domu, dzięki czemu jedna sieć nie będzie zakłócać innych.

Wi-Fi 7 coraz bliżej - MediaTek zapowiada prezentację nowego standardu sieci
Prezentacja firmy MediaTek (źródło: androidcentral)

Bez szczegółów

MediaTek jest jedną z pierwszych firm pracujących nad wprowadzeniem nowej technologii Wi-Fi 7. Mimo, że przedstawi ona pierwsze urządzenia wspierające nowy standard na najbliższych targach CES odbywających się w styczniu 2022, wiceprezes do spraw marketingu zaznaczył, że prace nad Wi-Fi 7 są w fazach początkowych i firma nie jest w stanie określić konkretnej daty ukończenia projektu.

Niewykluczone, że Wi-Fi 7 ujrzy światło dzienne pod koniec 2022, bądź na początku 2023 roku. Pytanie brzmi, jakie urządzenia będą wspierać nowy standard sieci, skoro większość produktów dostępnych obecnie na rynku nie jest w stanie obsłużyć pasma 6 GHz. Czy firmy pójdą za ciosem i wraz z wprowadzeniem kompatybilności z siecią 6 GHz dodadzą wsparcie dla Wi-Fi 7? Tego nie wiemy.