WiZ rośnie jak na drożdżach: otwiera się na partnerów i oferuje nowe urządzenia

WiZ rośnie jak na drożdżach: otwiera się na partnerów i oferuje nowe urządzenia

Początki marki WiZ, przynajmniej w Polsce, były raczej niemrawe. Firma wprowadziła do oferty kilka, podstawowych modeli żarówek, a regały z jej produktami stanęły w popularnych hipermarketach. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym roku ma zamiar przeprowadzić mocne uderzenie – o serca klientów powalczy wiele nowych elementów oświetlenia, co ciekawe, nie tylko własnej produkcji.

WiZ otwiera się na współpracę

W momencie wejścia do sprzedaży, oferta urządzeń WiZ nie dość, że była raczej skromna, to jeszcze stanowiła niemal zupełnie odrębny system, przez co szukający rozwiązań kompleksowych, świadomie omijali produkty tej marki. By to zmienić, poczyniono dwa, bardzo istotne kroki, dzięki którym system WiZ ma szansę na zdobycie szerzej popularności.

Pierwszym jest wsparcie dla nowego standardu komunikacji urządzeń IoT – Matter. Opracowane, między innymi, przez Apple, Google i Amazon rozwiązanie to przyszłość inteligentnego domu. Właśnie dzięki niemu, urządzenia różnych dostawców będą ze sobą kompatybilne, niezależnie od tego, czy dana osoba wykorzystuje Google Home, Apple HomeKit czy Amazon Alexa. WiZ jest jedną z pierwszych firm, których nowe urządzenia będą dostosowane do Matter.

WiZ

Drugim, być może jeszcze ważniejszym krokiem, jest otwarcie systemu WiZ na innych producentów. Dzięki temu, firmy trzecie mogą produkować oświetlenie kompatybilne z produktami tego producenta. Wszystko po to, by można było je obsługiwać z poziomu jednej aplikacji. Synchronizacja, tworzenie scen i automatyzacja oświetlenia to możliwości, na które pozwala właśnie to oprogramowanie towarzyszące.

Wśród partnerów Wiz, których produkty znajdziemy w dedykowanej aplikacji, znaleźli się potentaci z całego świata. Najpopularniejszą z europejskich marek, na której opakowaniach wkrótce pojawi się logotyp Connected by WiZ, jest Philips.

WiZ i Philips

Taka decyzja holenderskiego producenta elektroniki może, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, spowodować niemałe zamieszanie. Oto bowiem, na rynku, obok marki Philips Hue, pojawia się druga Philips Smart LED, zgodna z WiZ. Obawiam się, że niejeden posiadacz systemu Hue, skuszony zdecydowanie niższą ceną, odruchowo sięgnie po niewłaściwy produkt.

Jeszcze więcej żarówek

W nowej ofercie produktowej WiZ, znalazło się miejsce dla wielu nowych żarówek. Co prawda, podczas oficjalnej prezentacji, nowości nie zostały wymienione enumeratywnie, jednak możemy zobaczyć je na zbiorczym zestawieniu żarówek dostępnych w portfolio WiZ. Producent deklaruje, że projektując żarówki wziął pod uwagę specyfikę lokalnych konsumentów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

WiZ

Są też nowe lampy

Poza żarówkami, w ofercie WiZ pojawiły się również zupełnie nowe lampy. Podczas prezentacji obejrzeliśmy dwie lampy przeznaczone do umieszczenia na stole bądź półce – Hero i Squire, plafony Ceiling light i Adria, oraz przeznaczoną do montażu zarówno na suficie, jak i na ścianie, lampę Imageo.

Coś bardziej wyrafinowanego? Rzućcie okiem na Frosted glass bulb:

WiZ

Nie chcesz pozbywać się ulubionej lampy? Użyj kontaktu!

Twoja ulubiona lampka nocna, czy biurkowa, nie jest inteligentna? To żaden problem! Wystarczy podłączyć ją do źródła zasilania przy pomocy gniazdka z oferty WiZ, które dodatkowo potrafi mierzyć zużycie energii. Dzięki niemu, praktycznie każdą, domową lampkę można zmienić w sterowaną z poziomu aplikacji mobilnej.

WiZ

Klik, klik

Jak nad tym wszystkim zapanować? Najlepiej przy pomocy aplikacji mobilnej. Do oferty WiZ, trafiły również rozwiązania alternatywne, które też mogą się przydać. Pierwsze z nich to typowy klikacz WiZclick, gdzie pojedyncze kliknięcie wyzwala jedną zaprogramowaną akcję, a podwójne, drugą. Jest również bardziej rozbudowany pilot zdalnego sterowania WiZmate.

Nowości od WiZ powinny pojawić się w sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy. Jeśli tylko uzyskamy od producenta informację o ich dostępności i cenach, zaktualizujemy niniejszy wpis.