Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz - OIOT.pl

Recenzja Xiaomi Mi LED Smart Bulb – inteligentna żarówka dla (prawie) każdego

8.5
Ocena

Xiaomi Mi LED Smart Bulb to inteligentna żarówka, która przyda się w wielu scenariuszach. Pomimo prostej konstrukcji i jeszcze prostszej obsługi, sprzęt ten nie jest pozbawiony wad. Czy warto więc zainwestować w kilka takich żarówek? A może to po prostu solidna brama do budowy inteligentnego domu? Przekonajmy się.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb to prosta, inteligentna żarówka chińskiego producenta, która z założenia została stworzona do zastosowania w wielu scenariuszach. Od możliwości wykorzystania jej w lampce na biurku aż po główne źródło światła w pokoju czy sypialni. O ile jak na tę cenę (jak to bywa w przypadku Xiaomi), możliwości Mi LED Smart Bulb są naprawdę spore, tak sprzęt ma również istotne wady.

W jakich przypadkach żarówka Xiaomi sprawdzi się najlepiej?

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz – OIOT.pl

Jakość wykonania i waga

Do samej jakości wykonania Mi LED Smart Bulb nie można się przyczepić – choć przyznam, że początkowo zaskoczyła mnie waga tego akcesorium. Żarówka jest ciężka, głównie ze względu na elektronikę upchaną bezpośrednio pod obudową (sprzęt nie wymaga bramki i innych dodatków do działania), co może rodzić problemy. Waga to główny i największy minus Mi LED Smart Bulb. O ile w pokoju czy w salonie nie ma problemu z wkręceniem żarówki, tak niektóre lampki biurkowe lub mniejsze konstrukcje mogą opadać pod ciężarem Mi LED Smart Bulb.

Warto o tym pamiętać.

Poza tym, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Design żarówki jest ładny i nienachalny, przynajmniej w moim odczuciu.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz – OIOT.pl

Xiaomi Mi LED Smart Bulb – co potrafi?

Xiaomi Mi LED Smart Bulb świeci z maksymalną mocą 800 lumenów. Światło, które może generować żarówka ma temperaturę barwową od 1700 do 6500K – całkiem sporo. Całość opiera się o standardowy gwint E27, tak więc będzie pasować do większości miejsc bez większych przeszkód.

Mi LED Smart Bulb łączy się z routerem za pośrednictwem modułu Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz. Akcesorium obsługuje także Asystenta Google, Amazon Alexa i współpracuje z Apple HomeKit. Aby skorzystać z inteligentnych asystentów, należy posiadać na smartfonie aplikację Asystent Google lub Amazon Alexa.

Po sparowaniu, żarówka Mi LED Smart Bulb może być włączana i wyłączana za pośrednictwem stosownych komend głosowych. Dzięki Asystentowi Google lub Alexie, natężenie światła i jego moc również może być kontrolowane za pomocą naszego głosu.

Czy warto łączyć żarówkę z asystentami? Jasne! Tego tego typu połączenie daje nam możliwość szybszego zarządzania sprzętem w mieszkaniu.

W większości przypadków sparowanie Mi LED Smart Bulb z Asystentem Google było wygodniejsze, niż sterowanie sprzętem z aplikacji Mi Home. Niestety, Asystent nie pozwala skorzystać z predefiniowanych trybów, które przydają się w niektórych sytuacjach.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb

Sama żarówka to typ „RGB”, tak więc paleta kolorów, które możemy wybrać, jest niemalże nieograniczona. Dodatkowo, producent przygotował kilka predefiniowanych zestawów, takich jak „romantyczny wieczór” czy „film” lub „urodziny”, które można szybko włączyć w aplikacji – w zależności od potrzeby. a pośrednictwem aplikacji Mi Home możemy również ustawić timer na określony czas, po którym żarówka ma się wyłączyć.

Z poziomu aplikacji możemy również samodzielnie ustalać kolory, natężenie światła, jego moc czy odcień i zapisywać każdy z parametrów w zakładce „ulubione”. To bardzo przydatne. Zmiana koloru światła czy też jego ustawień odbywa się niemalże natychmiastowo. Podobnie sprawa ma się w momencie, kiedy sterujemy oświetleniem przy pomocy głosu i któregoś z inteligentnych asystentów.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz – OIOT.pl

Xiaomi Mi LED Smart Bulb po wyłączeniu światła z poziomu ściany lub przycisku na lampce zapamiętuje ostatnio wyświetlany kolor oraz profil samego światła. Po ponownym włączeniu żarówka powraca do niego automatycznie. To wygodne – w swoim mieszkaniu mam inne ustawienia w salonie (zimniejsze światło) i inne w sypialni (cieplejsza barwa).

W mojej opinii największym minusem Mi LED Smart Bulb jest mała moc żarówki i jej efektywność. O ile akcesorium Chińczyków rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku małej sypialni czy lampki nocnej lub lampki na biurko, tak doświetlenie salonu pojedynczą żarówką tego typu będzie graniczyło z cudem. I mowa tu o powierzchni rzędu zaledwie 15 metrów kwadratowych.

Poza tym, Mi LED Smart Bulb to naprawdę uniwersalna, inteligentna żarówka. I to jej największy plus – ogranicza pod względem mocy, ale jednocześnie sprawdzi się niemalże wszędzie. Niestety, nie posiadam w swoim mieszkaniu innych, potencjalnie kompatybilnych sprzętów Xiaomi, z którymi żarówka mogłaby wejść w interakcję – a to byłby zdecydowanie kolejny plus na korzyść tego sprzętu.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz – OIOT.pl

Łączność (i problemy)

Xiaomi Mi LED Bulb jest kontrolowana przez aplikację Mi Home. Konfiguracja startowa wygląda dość… niecodziennie. Po wkręceniu żarówki, producent prosi o pięciokrotne włączenie i wyłączenie światła – z dwusekundowym odstępem po każdej czynności. Po piątym razie, żarówka zaczyna się świecić, co oznacza gotowość do połączenia. W aplikacji Mi Home sprzęt wyświetla się jako dostępny.

Kolejnym krokiem jest połączenie żarówki z siecią Wi-Fi – za pośrednictwem punktu dostępowego. Czynność wykonuje się w ten sam sposób, co w przypadku łączenia z klasyczną siecią Wi-Fi. Po poprawnym połączeniu, żarówka jest gotowa do użycia.

Łączność z Xiaomi Mi LED Smart Bulb nie stanowi większego problemu. Żarówka działa zarówno z aplikacją Mi Home oraz Apple HomeKit. Sporadycznie zdarzały mi się jednak lagi związane ze zmianą ustawień czy też zupełny brak możliwości połączenia się z żarówką – całość wyświetlała informację, iż znajduje się w trybie offline. Podejrzewam, iż dzieje się tak dlatego, że często wyłączam światło bezpośrednio z przełącznika, zamiast pozostawiać je włączone i wygaszać żarówki z aplikacji na smartfonie.

Problem z łącznością nie jest jednak na tyle uciążliwy, abym myślał o powrocie do poprzednich żarówek.  

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
fot. Aleksander Piskorz – OIOT.pl

Dla kogo i czy warto?

Xiaomi Mi LED Smart Bulb to inteligentna żarówka przeznaczona dla osób, które chcą rozbudować swój domowy ekosystem, ale również idealny wstęp dla osób zaczynających się interesować koncepcją smart-home. W przyjaznej dla portfela cenie możemy kupić naprawdę niezły produkt, który umili wybrane sytuacje i pozwoli na większą kontrolę nad oświetleniem mieszkania. Same żarówki dostępne są w klasie A+, tak więc ich energooszczędność stoi na niezłym poziomie.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb to akcesorium zdecydowanie uniwersalne i bardzo płynnie można dostosować je do swoich potrzeb. Łatwość konfiguracji i użytkowania sprawia, że poradzą sobie z nią nawet nieco starsi użytkownicy.

Nie wiedziałem, że tego potrzebowałem – tak finalnie podsumowałbym Mi LED Smart Bulb. Polecam.

Xiaomi Mi LED Smart Bulb
Recenzja Xiaomi Mi LED Smart Bulb – inteligentna żarówka dla (prawie) każdego
Wnioski
0
Zalety
Jakość wykonania
Łatwość obsługi
Możliwości
Wsparcie dla Asystenta Google i Amazon Alexa
Cena
Wady
Waga
Sporadyczne problemy z połączeniem
Jasność (w niektórych scenariuszach)
8.5
Ocena